X
تبلیغات
زولا

"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

سومین نمایشگاه بین المللی مدیریت پسماند، بازیافت و بیومس گشایش یافت

محمدباقر باقری رییس ستاد برگزاری نمایشگاه بین المللی مدیریت پسماند، بازیافت و بیومس روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا ، هدف از برگزاری این نمایشگاه را فرهنگ سازی مدیریت پسماند در کشور عنوان کرد.

وی اظهار داشت: تا حدود زیادی به مباحثی مانند هوا و خاک در کشور پرداخته شده ، اما متاسفانه به مدیریت پسماند با توجه به اینکه بسیار ارزشمند است و با سلامت جامعه ارتباط دارد ، آنطور که باید اهمیت داده نشده است.

وی تاکید کرد دراین نمایشگاه تلاش می کنیم مسوولان نسبت به اهمیت مدیریت پسماند از مبدا توجه بیشتری داشته باشند که این کار نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد.

باقری اظهار داشت: متاسفانه وضعیت پسماند در کشور ما بسیار تاسف بار است و جای کار زیادی دارد زیرا نسبت به کشورهای توسعه یافته بسیار عقب هستیم که امیدواریم برگزاری این گونه نمایشگاه ها موجب توجه بیشتر مسوولان به این حوزه شود.

وی با بیان این که پسماند یک موضوع مهم در محیط زیست است گفت: پسماندهای پزشکی و صنعتی برای محیط زیست و سلامت افراد جامعه بسیار خطرناک است، از این رو اگر به درستی مدیریت نشود عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

به گفته باقری سرانه تولید پسماند در کشور ما بسیار بالاتر از حد استاندارد جهانی است و آمارها نشان می دهد روزانه حدود 9 کیلو پسماند در کشور تولید می شود در حالی که استاندارد جهانی آن حدود 5 کیلو است.

وی گفت: امروزه پسماند در دنیا از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است به گونه ای که در بسیاری کشورها خرید و فروش می شود اما به شرطی که پسماندها پاک و تفکیک شده باشد تا برای سلامت افراد خطری به همراه نداشته باشد.

رییس ستاد برگزاری نمایشگاه بین المللی مدیریت پسماند، بازیافت و بیومس تاکید کرد: می دانیم که یک باتری کامیونی از پسماند را آلوده می کند بنابراین تفکیک زباله از مبدا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که باید جدی گرفته شود.

وی تصریح کرد: پسماندها به کود و بیومس تبدیل می شود و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، بنابراین اگر پسماند خطرناک داخل آنها باشد به این معناست که وارد محصول و در نهایت بدن انسان می شود.

باقری تاکید کرد توان و فناوری تبدیل و بازیافت پسماند در کشور ما وجود دارد که توسعه آن نیازمند همکاری سازمان های دولتی مانند سازمان حفاظت محیط زیست ، شهرداری ها و نهادهای ذیربط است.

وی با اشاره به این که با توجه به اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدا چند کارگاه آموزشی با محور فرهنگ سازی مدیریت پسماند از مبدا در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود، گفت: حدود 70 شرکت فعال در زمینه پسماند ، بازیافت و بیومس از سراسر کشور ، شهرداری های سراسر کشور ، سازمان فنی و حرفه ای ، سازمان مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ، ستاد موسسه هماهنگی بازیافت و اسقاط خودروهای فرسوده و انجمن های مردم نهاد فعال در این حوزه در این نمایشگاه حضور دارند.

این نمایشگاه به مدت 4 روز در سالن های 10 و 11 محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران میزبان علاقمندان است.
این آتش سوزی مقارن ظهر امروز یکشنبه در طبقه پنجم یک ساختمان تولید پوشاک در خیابان جمهوری تهران رخ داد که در جریان آن علاوه بر دو کشته ، نزدیک به 15 مجروح بر جای گذاشت و سه مامور آتش نشانی هم مصدوم شدند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره این حادثه گفت: ساعت 11 و 33 دقیقه امروز آتش سوزی در ساختمان تولید پوشاک به آتش نشانی گزارش شد و به محض اطلاع چند ایستگاه آتش نشانی عازم محل حادثه شدند.

وی افزود: زمانی که آتش نشان ها به محل حادثه رسیدند حدود 24 تا 25 نفر در طبقه پنجم ساختمان آتش گرفته ، گرفتار بودند و چند نفر نیز خود را از پنجره ها آویزان کرده بودند و قصد داشتند هر طور شده خود را از آتش رها کنند.

ملکی گفت: همزمان با رسیدن آتش نشانان دو نفر از خانم های کارگری که خود را از پنجره ها آویزان کرده بودند به رغم توصیه آتش نشانان برای تامل تا نصب نردبان های هیدرولیکی از ساختمان سقوط کردند و جان خود را از دست دادند

سخنگوی سازمان آتش نشانی توضیح داد: هفت تا هشت نفر دیگر از کارگران نیز به وسیله پارچه و طناب قصد داشتند خود را از ساختمان خارج کنند که خوشبختانه نیروهای آتش نشانی موفق شدند با نردبان های هیدرولیکی این افراد را نجات دهند و در مجموع حدود 15 نفر از آسیب دیدگان این حادثه به اورژانس تحویل داده شدند.

ملکی گفت: این ساختمان پیشتر توسط بازرسان آتش نشانی مورد بازبینی قرار گرفته بود اما مسئولان آن به نکات ایمنی گوشزد شده توجهی نداشتند .

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی علت وقوع این آتش سوزی در دست بررسی است.