"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

حرکت چرخ صنعت گردشگری در ایران

اعضای دولت تدبیر به ویژه ˈمحمد علی نجفیˈ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر دارند و می توانند با توجه به جاذبه های طبیعی ، دینی و تاریخی ایران و با استفاده از راهکارهای امروزی و مناسب، صنعت گردشگری را در جهت افزایش درآمد، توسعه زیرساخت ها، اشتغال زایی و در نهایت توسعه پایدار به خدمت گیرند و چرخ این صنعت را که با چرخ زندگی مردم گره خورده است به حرکت درآورند.

از نگاه صاحبنظران، ایران به دلایل مختلف از جمله سیاستگذاری نادرست در دوره ی گذشته ، هنوز نتوانسته از بازار پر رونق و پرسود گردشگری جهان، سهم مناسب خود را به دست آورد و این امر سبب شده تا بسیاری از مشکلات اقتصادی – اجتماعی کشور که می تواند با توسعه گردشگری از میان برود همچنان پابرجا بماند(1).

این در حالی است که بسیاری از کشورها، که حتی ظرفیت گردشگری پایین تری نسبت به ایران دارند، از این فرصت استفاده کرده اند و از این راه توانسته اند وضع خود را بهبود بخشند و از این صنعت برای توسعه همه جانبه سود ببرند.

** اهمیت و جایگاه گردشگری

امروزه گردشگری نقش مهمی در توسعه ی کشورهای مختلف به ویژه در آسیا و منطقه خاورمیانه بازی می کند و آن ها از مدتها پیش سرمایه گذاری لازم را بر روی این صنعت بی دود و درآمدزا انجام داده و توانسته اند آن را در خدمت توسعه جامعه به کار گیرند.

در شرایطی که بسیاری از کشورهای آسیایی به اندازه درآمد نفتی ایران و حتی بیش از آن از صنعت گردشگری درآمدزایی می کنند و به سمت توسعه پایدار می روند این صنعت اما در ایران بعد از گذشت سال ها، هنوز حال و روز خوشی را ندارد.

به باور کارشناسان، صنعت گردشگری به عنوان یک عامل مهم اقتصادی برای پیشرفت کشور و عامل تاثیر گذار بر روی شاخص های کلان اقتصادی مانند درآمد سرانه و تولید ناخالص ملی مطرح است.

در صورت ورود گردشگران به ایران، شبکه های گوناگون اقتصادی فعال می شود و بخش های مختلف مانند هواپیمایی، کشتیرانی، حمل و نقل جاده ای، هتل داری، مراکز اقامتی و تفریحی را درگیر می کند و موجب اشتغال و درامدزایی مستقیم و غیر مستقیم می شود. هم چنین زمینه ها و عرصه های دیگری مانند فرهنگ، هنر، ورزش ، سیاست و ...را نیز زیر تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم قرار می دهد.

پدیده گردشگری، موجب حفظ، معرفی، غنا و ارتقای الگوهای فرهنگی در زمینه صنایع دستی ،آداب و رسوم، آثار تاریخی و باستانی ، سبک زندگی و معماری می شود؛ الگوها و آثاری که به داشتن آن ها افتخار می کنیم.

افزون بر ابعاد فرهنگی، صنعت گردشگری باعث افزایش اشتغال، درآمدزایی و کاهش نرخ بیکاری، کاهش میزان جرم و جنایت و انحراف اجتماعی، افزایش سطح امنیت در جامعه، افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی و سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه ی فرودگاه ها، شبکه های حمل و نقل و در نهایت توسعه اقتصادی کشور می شود.

** گردشگری در ایران (وضع موجود)

تردیدی نیست که ایران یکی از کشور های مستعد در حوزه گردشگری است اما چرا رشد و پیشرفت در این حوزه، بسیار کند و گاهی راکد بوده است؟ چرا ایران از فقر گردشگری رنج برده و نتوانسته از این فرصت استثنایی استفاده ی مطلوب را ببرد؟

علت ها و دلایل زیادی در این امر دخالت دارند اما نکته اصلی و مهم ، برخی باورهای سنتی و ناتوانی ما در شناساندن ایران به عنوان یک مقصد گردشگری برای گردشگران است. این در حالی است که امارات عربی متحده، همسایه کوچک ما، توانسته کویر و شن های خود را به عنوان یک منطقه گردشگری (توریستی) تبدیل کند.

امید به تدبیر دولت یازدهم است تا بیماری صنعت گردشگری در ایران را در مرحله ی تشخیص و سپس درمان قرار دهد و جامعه را از آن آگاه کند. در این پیوند، هر چند نسیم تغییر و نوآوری وزیدن گرفته و ما را بیش از گذشته امیدوار کرده است اما هنوز تا مقصد راه زیادی مانده است.

در زمان حاضر ایران در صنعت گردشگری در کل جهان مقام 70 از بین 200 کشور، در جنوب آسیا مقام دوم میان 9 کشور ، در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مقام سیزدهم میان 55 کشور را به خود اختصاص داده است. (2012،W.T.O)

این در حالی است که بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی،ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان دارد و طبق نظر سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) ایران، یکی از 10 کشور دارای جاذبه های گردشگری است. از این رو وضع موجود نشان دهنده ی ناکام ماندن صنعت گردشگری ایران و عملکرد ضعیف مسوولان آن در گذشته است.

این صنعت، با موانع و مشکلاتی رو به رو بوده است. ضعف اطلاع رسانی و تبلیغات در زمینه جذب گردشگر، وجود فضای ضد ایرانی در جهان یا ایران هراسی، نبود ثبات اقتصادی، ناهماهنگی و تعارض مقررات سازمان های مختلف درگیر با صنعت گردشگری، شمار اندک رسانه ها و نشریات تخصصی فعال در این صنعت از مهم ترین این موانع و مشکلات است.

** وضع مطلوب

برای داشتن یک صنعت گردشگری موفق و پیشرو نیازمند همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف و اجرای سیاست گذاری های کلان گردشگری بدون موازی کاری، با محوریت سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی هستیم؛ سازمانی که یکی از حلقه های اصلی و مهم در این زنجیره می باشد.

با استفاده از راهکارهای مناسب همچون سیاست گذاری کلان گردشگری، تبلیغات و فعال کردن بخش خصوصی می توان به صنعت گردشگری در ایران جان تازه ای بخشید تا روی پاهای خود بایستد و حرکت کند.

طبق اصل 44 قانون اساسی، شرکت ها و بخش های دولتی با بسترسازی مناسب، باید به بخش خصوصی واگذار شود تا امور کشور را خود مردم اداره کنند. خصوصی سازی باعث افزایش کارایی و بهره وری یک بنگاه و موسسه اقتصادی می شود زیرا رقابت را درون بنگاه ها افزایش می دهد و موجب ارتقای کیفی خدمت می شود.

از مهم ترین بخش هایی که قابل واگذاری به بخش خصوصی است، صنعت گردشگری است زیرا در نهایت این صنعت را پویاتر و فعال تر می سازد و دولت نیز می تواند به کار اصلی خود که همان سیاستگذاری کلان و وظیفه نظارتی و حمایتی از این بخش است عمل کند.

تبلیغات در سطح ملی و بین المللی، سیاستگذاری کلان گردشگری، اجرای یکپارچه و هماهنگ سیاست ها و خط مشی ها، از میان برداشتن نگاه دولتی و فعال کردن بخش خصوصی، آموزش مدیران و کارشناسان مرتبط با صنعت گردشگری، حذف بروکراسی پیچیده و طاقت فرسا، جایگزین کردن ساختاری هماهنگ و منعطف برای سرمایه گذاری در این صنعت از جمله راهکارهای رشد گردشگری در ایران است.

وجود مراجع متعدد و قانون گذار و همچنین دستگاه های متعدد اجرایی در بخش گردشگری نه تنها موجب کاهش سرمایه گذاری برای توسعه ی این بخش شده و نوعی سردرگمی را به وجود آورده ، بلکه در ابعاد جهانی و منطقه ای نیز بازتاب (انعکاس) بسیار نا مطلوبی بر جای گذاشته است. از این رو ضروری است سیاست گذاری صنعت گردشگری، در یکجا متمرکز شود تا امکان توسعه و اجرای یکپارجه و هماهنگ خط مشی های این صنعت فراهم گردد(2).

** تعامل سازنده

تعامل سازنده با جهان که از شعارها و برنامه های محوری دولت ˈحسن روحانیˈ است یکی دیگر از راهکارهای احیای صنعت نیمه جان گردشگری در ایران است.

اگر دولت یا جامعه ی ایران خود را از دید جهان و جهانیان پنهان کند و با همه ارتباط نداشته باشد آیا می تواند انتظار داشته باشد که مردم جهان آن را ببینند و به این جا سفر و در بخش گردشگری ما سرمایه گذاری کنند؟

تعامل سازنده با جهان، بنا به گفته ی بزرگان کشور مانند رهبر انقلاب، هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و حسن روحانی، نه تنها منافاتی با منافع ملی ما و تامین آن ندارد بلکه به ما کمک می کند تا از منافع خود بهتر حفاظت و پشتیبانی کنیم.

یکی از شیوه ها و روش های تامین و حفظ منافع ملی این است که جهانیان و جهانگردان بتوانند به ایران بیایند، جامعه ی ما را بهتر و از نزدیک بشناسند. این اقدام موجب می شود تبلیغات مغرضانه و یکجانبه، تاثیر کمتری روی ذهن مخاطبان در سراسر جهان بگذارد.

افراد و خبرنگارانی که برای نخستین بار به ایران سفر کرده اند آن را بسیار متفاوت و البته زیباتر با آن چه در ذهن داشته اند، دیده اند و گزارش کرده اند.

با نگاهی به رسانه های بین المللی که خوراک فکری مخاطبان خود را تدارک می بینند و این مخاطبان، جامعه ی هدف برای صنعت گردشگری ما هستند، در می یابیم که در 6 ماه گذشته و پس از انتخابات 24 خرداد ماه و هم چنین بعد از امضای موافقت نامه ژنو و به دنبال آن، کاهش تحریم ها، تغییراتی در نگاه مخاطبان کشور های خارجی بویژه کشور های غربی شاهد هستیم.

این امر نشان می دهد، تا چه حد مسایل سیاسی و حضور فعال در جامعه بین المللی و استفاده از دیپلماسی عمومی می تواند تحرک صنعت گردشگری را در پی داشته باشد. این دیپلماسی موجب می شود رسانه ها نتوانند تصویری نامطلوب و خشن از ایران را در جهان نشان دهند.

دیپلماسی فعال و تعامل سازنده دستور کار وزارت امور خارجه در دوره ی تازه بوده و نشانگر رویکرد موفقیت آمیز این وزارت خانه است. برای نمونه شبکه ی تلویزیونی سی ان ان آمریکا ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد: تعداد گردشگران خارجی درایران در قالب راهبرد رییس جمهوری جدید این کشور برای جذب بیشتر گردشگر به کشوری با هزاران سال قدمت و یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان، رشد چشمگیری یافته است(3).

هم چنین تارنمای روزنامه گاردین انگلیس تصویرهایی از 13 مکان توریستی ایران مانند پرسپولیس (تخت جمشید) پایتخت امپراتوری هخامنشی در استان فارس و باغ ارم شیراز، بنای امیر چخماق، قبه های بازار، مناره و بادگیرها در استان یزد، پیست اسکی شمشک، برج میلاد تهران، مسجد شیخ لطف الله در اصفهان و بارگاه امام رضا(ع)در مشهد را به نمایش گذاشته است(4).

در گزارش روزنامه فایننشال تایمز با عنوان ˈ20 مقصد اصلی گردشگری سال 2014 به انتخاب راهنمایان گردشگری صنعت توریسم ˈ، در میان 20 کشور پیشنهاد شده، نام ایران در صدر این فهرست قرار دارد و عکسی که برای این گزارش انتخاب شده تصویری از میدان نقش جهان اصفهان است.

در این گزارش در باره ایران امده است: پس از 25 سال خروج ایران از نقشه گردشگری جهان، این کشور دوباره باید به عنوان ˈدیدنی ترین مقصد گردشگریˈ در بالای فهرست 2014 قرار گیرد. در جذابیت های ایران هیچ شکی نیست؛ از آسمان آبی تا سواحل زیبا، از معماری خیره کننده ی ایرانی - اسلامی تا دیدنی های باستانی و غذاهای فوق العاده (5).

** سخن پایانی

بی تردید نقش رسانه ها در جذب گردشگر به میهنمان ایران، غیر قابل انکار است. در زمان حاضر، شمار رسانه ها و نشریاتی که به صورت تخصصی و غیرتخصصی در کشور به حوزه و صنعت گردشگری می پردازند بسیار اندک است و با حوزه ورزش یا سینما قابل همسنجی (مقایسه) نیستند.

اگر ما به عنوان رسانه و نیز دولت یازدهم می خواهیم در آینده، صنعت گردشگری را به جای صنعت تجدید ناپذیر نفت بنشانیم و جایگزین کنیم به دقت ، حساسیت و توجه بیشتری نسبت به صنعت گردشگری و سرمایه گذاری لازم در این بخش نیاز داریم.

اگر بخواهیم ایران را به لیست مقصد های یک گردشگر اضافه کنیم و او درآمد خود را در این کشور هزینه کند، بایستی از همان ابتدا، هنگامی که وارد کشور می شود به وی اهمیت دهیم و با او به عنوان یک انسان و گردشگر، فارغ از گرایش های ملی یا مذهبی اش، محترمانه برخورد کنیم، امکانات و تسهیلات مناسبی به او اختصاص یابد تا بتواند برنامه ریزی مناسبی را در طول اقامت خود در ایران داشته باشد و با خاطره ی خوش از فرهنگ و تمدن و مردم ایران، این خاک را ترک کند و بهترین مبلغ صنعت گردشگری ایران شود.مشاهیر ایران ، بزرگان و مشاهیر ایران زمین , چهرههای ماندگار ، مشاهیر دنیا ، مشاهیر ایران زمین ، بزرگترین فیلسوف های جهان ، اردبزرگ، عکس مشاهیر  ، مشاهیر خراسان ، مشاهیر خراسان رضوی ، مشاهیر ایل قشقایی ، بزرگترین فیلسوف جهان ، حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف ایران ، بزرگترین دانشمند جهان ، بزرگترین فیلسوف ، hakim orod bozorg ، احمد شاه مسعود ، شخصیت های برجسته ، ارد بزرگ ، عکس مشاهیر و نامداران ایران ، سخنان بزرگان ، مجتبی شرکا ، بزرگترین فیلسوف عالم ، پدر حکمت اردیسم ، orodism ، مشاهیر ایرانی ، hekmat , hakim , orod ,  بزرگترین اندیشمند جهان , orod shoraka , بزرگترین دانشمندان جهان


ˈ... ما شهید می شویم، اما بدانید از هر قطره خون ما مجاهدی تربیت خواهد شد و ایران را اسلامی خواهد کرد... با چشم باز به استقبال شهادت برویم و با چشمان باز با خدا و نیکان بزرگوار خود رو به رو شویم...ˈ این سخنان نواب صفوی پیش از شهادت وی و یارانش به وسیله رژیم پهلوی است که با شجاعت بر زبان راند تا نشان دهد هیچ گاه از مبارزه در برابر ظلم و بیداد دست نخواهد کشید.

سید مجتبی تهرانی مشهور به نواب صفوی در 1303 هجری خورشیدی در خانی آباد تهران در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. پس از پایان دوره ابتدایی راهی آبادان شد و برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مهاجرت کرد و در حوزه علمیه این شهر مشغول به یادگیری علوم دینی شد. وی در نجف از محضر استادان والامقامی همچون علامه امینی، شیخ حسین قمی و آقا شیخ محمد تهرانی کسب فیض کرد.

مجتبی تهرانی پس از چهار سال زندگی در نجف به ایران آمد و جمعیت فداییان اسلام را تشکیل داد. این جمعیت از گروه های اصولگرای مذهبی و تأثیرگذار در تاریخ سیاسی کشور در دهه 1320 خورشیدی بود که با دغدغه‏ی انقلابی شکل گرفت و با رهبری نواب صفوی با استبداد و استعمار به مبارزه مسلحانه پرداخت.

زندگی شهید نواب صفوی با فراز و نشیب های فراوانی همراه شد و تجاوز متفقین در جنگ دوم جهانی به ایران و رواج فرهنگ غربی به وسیله ی برخی نویسندگان غرب گرا که گفته شده با نوشته های خود سعی در نقد و مخدوش کردن بعضی آموزه های اسلامی داشتند از نگرانی ها و دغدغه های وی بود.

سید مجتبی تهرانی هنگامی که با کتاب های ˈاحمد کسرویˈ نوبسنده ی معاصر آشنا شد، شروع به پند و اندرز وی کرد اما او از عقیده ی خود دست بر نداشت. نواب با صدور و گرفتن حکم ارتداد و ˈمهدورالدمˈ بودن کسروی از یکی از علمای دینی، در نخستین اقدام مسلحانه با همکاری سید حسین امامی از یاران انقلابی خود در 20 اسفند 1324 خورشیدی کسروی را ترور (اعدام انقلابی) کرد.

نواب صفوی با نگارش کتابی به نام ˈجامعه و حکومت اسلامیˈ در آبان 1329 هجری خورشیدی به بیان روش حاکمیت پرداخت و معتقد بود تنها با حرکت ریشه ای و تقویت فرهنگ اصیل اسلامی در جامعه می توان با استکبار جهانی رویارویی کرد. این روحانی همواره در راه برقراری حکومت اسلامی گام بر می داشت و خود را به حکومت مشروطه محدود نمی کرد.

ترور (اعدام انقلابی) علی رزم آرا نخست وزیر رژیم پهلوی، مخالف ملی شدن صنعت نفت، دومین اقدام انقلابی نواب صفوی و یارانش بود که در 16 اسفند 1329 هجری خورشیدی صورت پذیرفت.

همچنین هنگامی که پیمان بغداد (سنتو) به وسیله ی حسین علاء امضا شد رهبر جمعیت فداییان اسلام در اعتراض به این حرکت دستور ترور ( اعدام انقلابی) وی صادر کرد، اما سلاح محمدعلی ذوالقدر از انقلابیون جمعیت یاد شده به موقع شلیک نکرد و در پی آن تعداد زیادی از اعضای فداییان از جمله رهبر آنان بازداشت شدند.

نواب صفوی و چهار تن از یارانش در چهارم دی 1334 خورشیدی در اداره ی دادرسی ارتش در تهران محاکمه شدند و دادگاه نظامی پس از هشت روز آنان را به اعدام و چهار تن دیگر را به سه تا 6 سال زندان محکوم کرد.

گرچه آنان از این دنیای خاکی رخت بربستند اما انسان های دیگری رهرو راهی شدند که نواب و یارانش در صحنه نبرد مسلحانه آغاز کرده بودند.

به بهانه سالروز شهادت نواب صفوی سخنان برخی بزرگان را درباره ی وی مرور می کنیم:

** امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب : نواب بسیار اخلاص داشت.

** آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری: [نواب صفوی] اولین جرقه های انگیزش انقلاب اسلامی را در من به وجود آورد و هیچ شکی ندارم که اولین آتش را در دل ما نواب روشن کرد.

** علامه امینی: نواب ذخیره خدا برای جهان تشیع است.

** محمد تقی فلسفی (استاد حوزه علمیه قم): در طول تاریخ اسلام و ایران افراد زیادی زیر ظلم و شکنجه قرار گرفتند و به درجه شهادت نایل شدند اما در میان خیل شهدا تعداد معدودی همانند نواب، شخصیت شان راهنمای مردم شد.

اگر چه برخی بزرگان، اخلاص، هدف و نیت نواب صفوی و یارانش را تایید کرده اند اما در شکل و روش مبارزه ی مسلحانه ی آن ها یعنی ترور (اعدام انقلابی) افراد ابراز تردید کرده اند یا دست کم اجماع وجود ندارد زیرا در مذهب شیعه که مذهبی عقلانی و استدلالی است، ترور وجود ندارد. شاهد مثال در تاریخ اسلام روش مسلم ابن عقیل سفیر امام حسین (ع) به کوفه است که حاضر نشد در خانه ی ˈهانی بن عروهˈ و به توصیه وی ، عبیدالله بن زیاد حاکم ظالم این شهر را ترور کند و حکومت اسلامی را در این شهر برقرار سازد. در مکتب مترفی شیعه، هدف وسیله را توجیه نمی کند.


مشاهیر ایران ، بزرگان و مشاهیر ایران زمین , چهرههای ماندگار ، مشاهیر دنیا ، مشاهیر ایران زمین ، بزرگترین فیلسوف های جهان ، اردبزرگ، عکس مشاهیر  ، مشاهیر خراسان ، مشاهیر خراسان رضوی ، مشاهیر ایل قشقایی ، بزرگترین فیلسوف جهان ، حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف ایران ، بزرگترین دانشمند جهان ، بزرگترین فیلسوف ، hakim orod bozorg ، احمد شاه مسعود ، شخصیت های برجسته ، ارد بزرگ ، عکس مشاهیر و نامداران ایران ، سخنان بزرگان ، مجتبی شرکا ، بزرگترین فیلسوف عالم ، پدر حکمت اردیسم ، orodism ، مشاهیر ایرانی ، hekmat , hakim , orod ,  بزرگترین اندیشمند جهان , orod shoraka , بزرگترین دانشمندان جهان


این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز پنجشنبه 26 دی ماه 1392 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.*** نگاه های متفاوت به انتصاب مدیرکل اداره ی کتاب

انتصاب علی شجاعی صایین رییس خانه ی کتاب به عنوان مدیرکل اداره ی کتاب وزارت ارشاد موضوعی است که مورد توجه برخی از روزنامه های صبح امروز کشور قرار گرفت. این روزنامه ها به انتشار مطالبی در خصوص بیم ها و امیدهای هنرمندان و اهالی کتاب در خصوص این انتصاب پرداختند.

روزنامه ی ˈقانونˈ در مطلبی با عنوان ˈدر روی همان پاشنه می چرخد که در هشت سال گذشته می چرخیدˈ به نقل از ˈفرید مرادیˈ ویراستار و کارشناس نشر در نقد انتصاب شجاعی صایین رییس خانه ی کتاب به عنوان مدیر کل این اداره از سوی مدیران وزارت ارشاد و وضعیت نشر کتاب در ماه های گذشته نوشت: من هیچ تحولی در این اداره ندیده ام. دایره سانسور هنوز دارد کار خودش را می کند؛ کندی و تاخیر در صدور مجوزها و رسیدگی به اصلاحیه ها بیداد می کند و رویکردها همان است که بود. متاسفانه در روی همان پاشنه می چرخد که در هشت سال گذشته می چرخید! من به شرایط موجود خوشبین نیستم و فکر می کنم باید در مقابل شرایط تسلیم شویم. همانطور که هشت سال گذشته تسلیم بودیم. به هر حال این سال ها هم می گذرد؛ سال هایی که در واقع عمر ما و سایر فعالان حوزه قلم و نشر را شامل می شود. شجاعی صائین با چه رزومه ای شایسته منصوب شدن در این پست شناخته شده؟ ایشان در مقابل فشاری که اهالی نشر و قلم طی هشت سال گذشته متحمل شدند، چه موضعی داشته و چه دستاوردهایی را رقم زده است؟

روزنامه ی ˈشرقˈ نیز در یادداشتی به قلم ˈفرزانه ابراهیم زادهˈ انتخاب شجاعی صایین به عنوان رییس اداره کتاب را ˈانتصابی غافلگیرکنندهˈ توصیف کرد و نوشت: شجاعی صایین که با حکم علی جنتی به ریاست مهم ترین اداره بخش کتاب وکتابخوانی منصوب شده برای اهالی کتاب و کتابخوانی همزمان چهره آشنای ناآشنایی است.

این روزنامه در ستون ˈحرف اولˈ خود در مطلبی با عنوان ˈپیرامون انتصاب در اداره کتابˈ به قلم ˈمحمدعلی سپانلوˈ شاعر با رویکردی متفاوت نسبت به یادداشت پیشین نوشت: مدیر تازه اداره کتاب آقای ˈعلی شجاعی صائینˈ را نمی شناسم؛ ولی آنچه به خوبی می دانم این است که به طورکلی در این حوزه، به ˈناشناس هاˈ بیشتر امید دارم تا ˈشناس هاˈ. شاید در ناشناس ها انگیزه بیشتری برای خوب کارکردن باشد تا شناس ها. می دانم که مدیر جدید و همکارانش در اداره کتاب، پس از مطالعه گزارش هایی که دست اندرکاران دولت قبل روی کتاب ها گذاشته اند، حتما نگران خواهد شد.*** اهمیت برخورد با جریان های تکفیری

درخواست آیت الله ˈصادق آملی لاریجانیˈ رییس قوه ی قضاییه از وزارت اطلاعات برای برخورد با جریان های تکفیری، محور خبری برجسته ای در روزنامه های صبح امروز کشور بود؛ به گونه ای که این موضوع به لحاظ فراوانی خبری در بیشتر روزنامه ها- از طیف های مختلف- بازتاب داشت.

روزنامه ی ˈمردم سالاریˈ در این زمینه ضمن اعلام درخواست آملی لاریجانی از وزارت اطلاعات برای برخورد با جریان های تکفیری به نقل از رییس قوه ی قضاییه نوشت: جریان های تکفیری همچون موریانه ˈوحدت اسلامیˈ را از درون می خورند. رییس دستگاه قضا، نقش غرب در شکل گیری وهابیت را از ˈمسلمات تاریخیˈ دانست و افزود: جریان های تکفیری و سلفی هیچ ربطی به اسلام و اعتقادات برادران اهل سنت ندارند، بلکه فرقه هایی ساخته و پرداخته غرب برای تضعیف جوامع اسلامی هستند.

روزنامه ی ˈجمهوری اسلامیˈ هم درخواست رییس قوه قضاییه از وزارت اطلاعات و سپاه برای همکاری در این زمینه را برجسته کرد و به نقل از آملی لاریجانی نوشت: وزارت اطلاعات و سپاه، مراقب خطر ورود جریان های تکفیری به کشور باشند.

افزون بر این، خبر مربوط به اظهارات آملی لاریجانی در خصوص لزوم پیشگیری از ورود جریان های تکفیری در روزنامه های اعتماد، آرمان، جوان، همشهری، اطلاعات، سیاست روز، رسالت، ایران، کیهان و تهران امروز نیز بازتاب داشت.

روزنامه ی تهران امروز ضمن اعلام این خبر در مطلب دیگری با عنوان ˈخطری بزرگ به نام تکفیری هاˈ که در ستون ˈیادداشت روزˈ خود به قلم ˈحشمت الله فلاحت پیشهˈ پژوهشگر و استاد دانشگاه منتشر کرد، نوشت: باید توجه داشت جریان تکفیری یک جریان نظری و حتی یک جریان مربوط به مدارس اسلامی محسوب نمی شود. به عبارت دیگر جریان تکفیری که شاهد گسترش روزافزون آن در منطقه هستیم، یک جریان تروریستی و حتی فراتر از تروریست هاست. متاسفانه طرح خاورمیانه بزرگ که در سال 2004 از سوی آمریکا مطرح شد، زمینه را برای حضور پر رنگ گروه های تکفیری در منطقه فراهم کرد. هدف اصلی این طرح ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی بود که بر اساس آن تنش هایی میان مسلمانان ایجاد شد. ضمن اینکه اشتباهات راهبردی در منطقه به پیشبرد اهداف غربی ها در این طرح کمک کرد.*** بازتاب روز دوم سفر روحانی به خوزستان

سخنان ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری ایران در دومین روز از نخستین سفر استانی وی به استان خوزستان، بازتاب های متفاوتی در روزنامه های صبح امروز کشور داشت و هر یک بخش هایی از سخنان وی را برجسته کردند. در این میان همچون روزهای پیش، یادداشت هایی نیز درباره ی این سفر و وجه تفاوت آن با سفرهای استانی دولت پیشین منتشر شد.

روزنامه ی ایران در عنوان خبر خود درباره ی سخنان رییس جمهوری در جمع مسوولان استان خوزستان به نقل از روحانی نوشت: ˈمعنی ایستادگی، درگیری و درشت گویی نیست.ˈ

ایران در ادامه به نقل از رییس جمهوری افزود: همه باید زیر خیمه اسلام، ولایت، قانون اساسی و منافع ملی کنار هم باشیم. هدف نهایی دولت، بهبود کیفیت زندگی مردم است. به قول هایم عمل می کنم. برخی فکر می کنند ما خوشمان می آید با خارجی ها قهوه بخوریم و بخندیم اما اصلاً اعتماد سازی و لبخند برای پیشرفت کشورمان است.

ˈسیاست خارجی بر عهده دولت استˈ تیتر خبر روزنامه ی قانون درباره ی سخنان روز گذشته ی روحانی بود.

این روزنامه همچنین یادداشتی به قلم ˈداریوش قنبریˈ فعال سیاسی اصلاح طلب با عنوان ˈسفر روحانی تبلیغاتی نیستˈ منتشر کرد که معطوف به تفاوت های میان سفر استانی دولت تدبیر و امید با دولت گذشته بود.

ارایه ی مصوبه های استانی از سوی ˈمحمود احمدی نژادˈ رییس جمهوری پیشین که به تعبیر قنبری دست مدیران استان ها را در اداره استان و هزینه کردن بودجه بسته بود، دریافت نامه از مردم که از نظر نویسنده ی این یادداشت، امری تبلیغاتی برای دولت های نهم و دهم بوده است، از جمله ویژگی هایی است که در سفر استانی روحانی دیده نمی شود.

در ادامه ی این یادداشت آمده است: دولت جدید قصدی برای دریافت نامه های مردم ندارد هر چند که مردم درخواست های خود را کتبی به دست دولتی ها رساندند، اما دولت نمی خواهد از نامه های مردم به نفع خود بهره برداری کند.

روزنامه ی آرمان نیز در سر مقاله ی خود به قلم ˈاحمد خرمˈ با عنوان ˈسفرهای استانی همراه با وعده های منطقیˈ، ضمن تاکید بر اهمیت سفرهای استانی رییس جمهوری، دادن وعده های منطقی در این سفرها را امری مهم به شمار آورد.

در این سرمقاله آمده است: در دولت های پنجم، ششم، هفتم و هشتم دولت بیش از 80 درصد قول هایی را که به مردم می داد، عملی می کرد زیرا وعده ها کم و منطقی بودند. در حالی که نمایندگان مجلس و مسئولان استان ها بهتر از دیگران به این امر آگاه هستند که در دولت های نهم و دهم در هر سفر استانی بیش از 200وعده داده شده و کمتر از 30 درصد آن عملی می شد. آنچه باید مورد توجه رئیس جمهور قرار بگیرد، تعهد ندادن برای وعده هایی است که امکان عملی شدن آنها وجود ندارد. باید توسط دولت وعده هایی به مردم داده شود که امکان عملی شدن آنها وجود داشته باشد. امید است که روحانی و دولت او وعده های قابل اجرا به مردم دهند که بیانگر مصلحت اندیشی و آینده نگری دولت باشد.*** باز هم فساد اقتصادی

موضوع فساد اقتصادی به روال چند هفته ی گذشته، باز هم یکی از محورهای خبری و تحلیلی برخی روزنامه ها بود.

در همین چارچوب از یک طرف برخی رسانه ها سخنان تازه ی حجت الاسلام ˈسید محمود علویˈ وزیر اطلاعات در خصوص نبود لزوم برای رسانه ای کردن مفاسد اقتصادی را به این دلیل که بر امنیت سرمایه گذاری تاثیر خواهد گذاشت، بازتاب دادند و برخی دیگر نیز از لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی سخن گفتند.

روزنامه ی اعتماد با بازتاب سخنان سید محمود علوی درباره ی فسادهای اقتصادی در تیتر خبر خود به نقل از وی نوشت: ˈرسانه ای کردن فسادهای اقتصادی بر امنیت سرمایه گذاری تاثیر می گذاردˈ .

اعتماد در ادامه افزود: وزیر اطلاعات درباره نظر این وزارتخانه پیرامون پرونده بابک زنجانی و اینکه گزارشی از سوی این وزارتخانه در این خصوص به دستگاه قضایی ارائه شده است یا خیر گفت که بالاخره پرونده یی در دستگاه قضایی بررسی می شود و تا این دستگاه درباره آن حکم صادر نکند نمی توان کسی را که صرفا متهم به یک خلاف است به عنوان متخلف معرفی کرده و آن را در رسانه ها بازتاب دهیم.

روزنامه ی ˈجام جمˈ نیز به انتشار اظهارات وزیر اطلاعات در باره ی مفاسد اقتصادی پرداخت و به نقل از وی نوشت: ضمن این که معتقدیم با مصادیق فساد اقتصادی باید از مجاری قانونی برخورد شود فکر می کنیم هیچ نیازی به رسانه ای شدن آنها نیست.

در همین حال روزنامه ی ایران در یادداشتی به قلم ˈنعمت احمدیˈ حقوقدان و وکیل دادگستری با عنوان ˈچه بر سر منابع مالی کشور آوردیم؟ˈ نوشت: دلسوزان نظام هشدار می دهند که پیامدهای رشد فقر و بیکاری جدی است، درخواست می کنند سیاست های غلط گذشته را ادامه ندهند. دولت باید به توصیه کارشناسان توجه کند، در سال 84 که آقای احمدی نژاد برنامه اقتصادی خود را اعلام کرد، 50 اقتصاددان به رییس جمهور نامه نوشتند که سیاست های دولت به رکود تورمی منجر خواهد شد اما در آن تاریخ با این کارشناسان چه کردیم؟ گفته شد... این نویسندگان جاسوس هستند... وقتی که با اقتصاد و اقتصاددان اینگونه برخورد می شود، طبیعی است بستر اقتصادی فضای مناسبی خواهد بود برای کسانی که به قصد سوءاستفاده وارد دنیای اقتصاد شده اند.

در ادامه ی این یادداشت آمده است: دولت محمود احمدی نژاد از ابتدای حاکمیت خود همه قواعد حاکم بر نظام اقتصادی را به هم ریخت و با حذف سازمان برنامه و بودجه عملاً دخل و خرج کشور را در بی برنامگی فرو برد. وقتی می پرسند چه بر سر 800 میلیارد دلاری که در دولت های نهم و دهم به دست آمد، پاسخ آن روشن است؛ بدون نظارت مراجع نظارتی غده های چرکینی مثل بابک زنجانی و امثال او را حاکم بر مقدرات مالی کشور نمودیم.*** بحث ها در باره ی حضور ایران در ژنو 2

روابط ایران و سوریه و بحث های مطرح شده طی روزهای گذشته درباره ی حضور ایران در کنفرانس ژنو2 در فضای سیاسی و رسانه ای از یک سو و دیدار تازه ی ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امور خارجه کشورمان با ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه از سوی دیگر، به یکی از سوژه های خبری روزنامه های امروز تبدیل شد.

روزنامه ی کیهان در تیتر خبری خود در خصوص دیدار روز گذشته ی ظریف و اسد در راستای سفر منطقه ای وزیر امور خارجه کشورمان، به نقل از رییس جمهوری سوریه در این دیدار نوشت: ˈمواضع ایران در حمایت از مردم سوریه قابل تقدیر استˈ.

ˈتفکر وهابیت جهان را تهدید می کندˈ تیتر روزنامه ی جمهوری اسلامی در خصوص دیدار ظریف و اسد و به نقل از رییس جمهوری سوریه بود.

روزنامه ی سیاست روز نیز در گزارشی درباره ی روابط ایران و سوریه و بحث های مطرح شده در خصوص حضور داشتن یا نداشتن ایران در کنفرانس ژنو 2 با عنوان ˈجو سازی برای به حاشیه بردن متنˈ نگاهی بر رفتارهای غرب درباره حضور ایران در ژنو 2 انداخت و نوشت: نکته مهم در قبال این نشست مسائل مطرح شده درباره حضور ایران می باشد. به رغم آنکه غربی ها و برخی کشورهای مرتجع عربی پیش از این ادعای عدم دعوت از ایران را مطرح کرده بودند اما در موضعی قابل تامل ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری پیش از عزیمت از رام الله به اردن گفت که حضور ایران شاید در حاشیه کنفرانس ژنو 2 درباره سوریه سودمند باشد.

برخی منابع خبری این موضع کری را رویکرد جدید وی در قبال ایران و نشست ژنو 2 عنوان کرده و حتی فضای رسانه ای و تبلیغاتی بسیاری را در این زمینه به راه انداختند. حال این سوال مطرح است که آیا واقعا تغییری در مواضع غرب در قبال حضور ایران در این نشست ایجاد شده است و در این صورت ریشه آن در چیست و غرب در لوای طرح حضور حاشیه ای ایران در ژنو 2 چه می تواند باشد؟

روزنامه ی آرمان هم در مطلبی به قلم ˈعلی بیگدلیˈ کارشناس امور بین الملل به طرح این پرسش پرداخت که آیا ژنو2 بدون حضور ایران موفق خواهد شد؟

در ادامه ی این یادداشت آمده است: در مورد بحران سوریه ایران صاحب اهرم های قدرت زیادی است. نادیده گرفتن ایران به عنوان یک بازیگر اصلی درمنطقه کار درستی نبوده و اشتباه ممانعت از حضور ایران در کنفرانس ژنو1، نباید در ژنو 2 تکرار شود. آنچه امروز در سوریه رخ می دهد، باعث نگرانی همه کشورهای منطقه است تا جایی که در حال حاضر غربی ها به طور پنهانی تاحدودی از موضوع برکناری بشار اسد فاصله گرفته اند و به این نتیجه رسیده اند که اگر مساله تروریسم و گروه های افراطی و تندرو در سوریه متوقف نشود، ممکن است به کشورهای دیگر منطقه نیز سرایت کند. بنابراین به جای حمایت از گروه های مخالف بشار اسد که اکنون اختلافات شدیدی در میانشان هست فعلا از بشار اسد برای بقایش حمایت کنند. اگرچه کنترل شرایط، کار سختی به نظر می رسد و مستلزم حضور کشورهای قدرتمند منطقه از جمله ایران، ترکیه و عربستان سعودی و کسانی که صاحب اهرم های قدرت درمنطقه هستند نیز می باشد که بدون حضورشان آمریکا و روسیه تصمیمی که منجر به نتیجه مطلوب باشد را نخواهند گرفت.
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakimنظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher