X
تبلیغات
زولا

"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

سلول های بنیادی به کمک بیماران پیوند کلیه می آید

حمید گورابی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: زمانی که یک بیمار کلیوی به مرحله پیوند کلیه می رسد، پس از پیوند نیاز به استفاده از داروهایی دارد تا سیستم ایمنی بدن او ضعیف شود و کلیه را پس نزند.

وی افزود: تحقیقاتی با کمک محققین همدانی در این زمینه آغاز شده است و پس از طی مرحله آزمایش بر روی نمونه حیوانی، تحقیقات بالینی و انسانی آن را بر روی چند بیمار کلیوی آغاز کرده ایم.

گورابی ادامه داد: در صورت به نتیجه رسیدن این تحقیقات، به زودی در درمان بیماران کلیوی از آن استفاده می کنیم.

وی گفت: همچنین تحقیقاتی در زمینه درمان بیماران دارای کلیه پلی کیستیک آغاز شده است؛ این تحقیقات اکنون در مرحله آزمایشگاهی و بر روی حیوانات پستاندار درحال اجرا است به این صورت که ابتدا بیماری شبیه بیماری کلیه پلی کیستیک در آنها ایجاد و سپس روش های درمانی را روی آنها اجرا می کنیم.

رییس پژوهشگاه رویان در مورد کلیه پلی کیستیک توضیح داد: برخی افراد که به صورت ژنتیکی دچار کلیه های پلی کیستیک هستند و با گذر زمان و افزایش سن تعداد کیست های کلیه آنها افزایش می یابد و در نهایت با از کارافتادن کلیه و نیاز به پیوند کلیه مواجه خواهند شد.

گورابی ادامه داد: در زمینه نارسایی های حاد و مزمن کلیه نیز تحقیقاتی بر روی مدل حیوانی آغاز شده است که با طی اصول تحقیق و آزمایش آن بر نمونه حیوانی و سپس نمونه انسانی، به مرحله بالین و درمان بیماران خواهد رسید.

رییس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: تحقیقات در زمینه درمان بیماری های کلیوی از مدت ها پیش با مرکز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی آغاز و آزمایشگاهی نیز در مرکز تحقیقات بیمارستان لبافی نژاد با همکاری این بیمارستان ایجاد شده است.

گورابی گفت: دو سال گذشته عده ای از خیرین که دچار مشکلات کلیوی بودند به پژوهشگاه رویان مراجعه کردند و تقاضا کردند که در عرصه درمان بیماری های کلیوی محققان این پژوهشگاه بیشتر فعالیت کنند و هزینه های این تحقیقات را نیز تقبل کردند.

وی افزود: به همین دلیل محققین ما با دید فراگیرتری به این موضوع پرداختند تا بتوان به راهکارهای سریعتری برای درمان بیماری های کلیوی ازطریق سلول های بنیادی دست یافت.

گورابی تاکید کرد: تلاش می شود که نتایج این تحقیقات در حد ارایه مقاله باقی نماند و در آینده ای نزدیک در درمان بیماران کلیوی مورد استفاده قرار گیرد.


عکس فیس بوکی ، تصویر جملات بزرگان ، تصویر سخنان بزرگان ، عکس های جالب ، عکس حکیم ارد بزرگ ، عکس ارد حکیم ، ارد مجتبی شرکاء ، عکس حکیم بزرگ ، حکمت اردیسم ، عکس ارد بزرگ ، hakim orod bozorg , hekmat orodism , orod hakim,عکس مشاهیر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار استان البرز ، عکس سخنان زیبا
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه نیچر، دندریت ها (Dendrites) رشته هایی هستند که تحریکات الکتروشیمیایی را از سلول های عصبی دریافت می کنند و به سلول های سراسر بدن انتفال می دهند.

محققان تا امروز تصور می کردند که اگر دندریت ها به دلایل مختلف آسیب ببینند، امکان بهبود آنان وجود ندارد؛ ولی نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که این رشته های عصبی ظرفیت ترمیم و بازسازی را دارند.

در این آزمایش محققان چند دندریت آسیب دیده را قطع کردند و منتظر ماندند تا دندریت های قطع شده به طور کلی از بین بروند، ولی پس از چند ساعت در کمال ناباوری مشاهده کردند که دندریت ها شروع به رشد مجدد کردند. پس از چند روز این سلول ها ترمیم شدند و نکته جالب توجه این بود که پس از رشد مجدد، کارایی آن ها افزایش پیدا کرد و پیام های عصبی را با سرعت بسیار بالاتری انتقال دادند.

قطع دندریت ها و رشد مجدد آنها به هیچ یک از سلول های سالم صدمه وارد نمی کند و هیچ عارضه ای دربرندارد.

مهمترین کاربرد این روش، ترمیم سلول های آسیب دیده در بیماران مبتلا به سکته مغزی و تصادفاتی است که به مغز آسیب می زند.

محققان بر این باروند که این روش می تواند در آینده، مرگ مغزی را درمان کند.

گزارش کامل این پژوهش علمی با عنوان ˈDendrite injury triggers DLK-independent regenerationˈ در شماره اخیر نشریه Cell Reports به چاپ رسیده است.


حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف و حکیم حال حاضر دنیا / great orod / فلسفه بزرگان / بزرگترین فلسفه دان / بزرگان فلسفه ایران/ فیلسوف بزرگ /  بزرگ فلسفه / فلسفه دانان بزرگ / فلسفه ایرانی / فیلسوف ایرانی / بزرگترین  فیلسوف های جهان / بزرگترین فیلسوف جهان / فیلسوفان بزرگ جهان /  بزرگترین  فیلسوف / بزرگترین فیلسوف تاریخ / بزرگترین فیلسوف دنیا / فیلسوفان بزرگ دنیا  / فیلسوف ارد بزرگ / حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف جهان / حکیم ارد بزرگ  مشهورترین فیلسوف ایرانی / ارد بزرگ ، فیلسوف بزرگ معاصر / ارد حکیم بزرگترین  فیلسوف دنیا / فلسفه ارد بزرگ

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، فاطمه هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه در حاشیه هشتمین کنگره انجمن دندان پزشکان عمومی ایران گفت: بیماران خاص از جمله بیماران هموفیلی و تالاسمی و مبتلایان به هپاتیت در زمینه دریافت خدمات دندان پزشکی مشکلاتی دارند که یکی از آنها عدم تمایل دندان پزشکان به پذیرش آنها به دلیل نگرانی از انتشار آلودگی ها است.

وی با بیان اینکه بنیاد بیماری های خاص از حدود 5 سال پیش اقداماتی را برای رفع این مشکل آغاز کرده است، افزود: از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواسته ایم که در کلینیک های مربوط به بیماران خاص واحدی را به ارایه خدمات دندان پزشکی به این دسته از بیماران اختصاص دهند اما تاکنون محقق نشده است.

رییس بنیاد بیماری های خاص گفت: انتظار داریم در ماه های آینده دولت در برنامه های خود به مسایل بیماران خاص ازجمله خدمات دندان پزشکی آنها توجه کرده و در رفع این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهد.

هاشمی رفسنجانی همچنین به ارایه آماری در مورد تعداد بیماران خاص پرداخت و گفت: درحال حاضر 22 هزار نفر بیمار دیالیزی، 19 هزار نفر مبتلا به تالاسمی، 40 هزار نفر مبتلا به بیماری MS و 6 هزار نفر مبتلا به بیماری هموفیلی در کشور هستند که نیاز به حمایت های مالی و پزشکی دارند.

هشتمین کنگره سالیانه انجمن دندان پزشکان عمومی ایران با هدف هم اندیشی علمی در توسعه سلامت دهان و دندان و با حضور جمعی از متخصصان و صاحب نظران این حوزه صبح امروز چهارشنبه 24 دی ماه در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد. فعالیت این کنگره تا 27 دی ماه ادامه دارد.


عکس فیس بوکی ، تصویر جملات بزرگان ، تصویر سخنان بزرگان ، عکس های جالب ، عکس حکیم ارد بزرگ ، عکس ارد حکیم ، ارد مجتبی شرکاء ، عکس حکیم بزرگ ، حکمت اردیسم ، عکس ارد بزرگ ، hakim orod bozorg , hekmat orodism , orod hakim,عکس مشاهیر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار استان البرز ، عکس سخنان زیبانظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher