"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

جایگزینی نانومغناطیس به جای ترانزیستور

به گزارش ایرنا از نیچر، نتایج این پژوهش یک گام موثر دیگر در جهت جایگزین نانومغناطیس به جای ترانزیستورها در کامپیوترها خواهد بود.

ترانزیستورهای مبتنی بر نیمه هادی ها با عبور مستقیم جریان الکتریسیته می توانند خاموش و روشن شوند ، این ترانزیستورها نقش سیستم عصبی را در کامپیوترها به عهده دارند.

با افزایش سرعت پردازش کامپیوترها نیاز به تعداد بیشتری ترانزیستور بوده ، در نتیجه مصرف انرژی افزایش یافته و گرمای بیشتری تولید می شود.

بیش از یک دهه است که محققان به دنبال استفاده از مغناطیس به جای ترانزیستور هستند ؛ دلیل این امر پایین بودن مصرف انرژی در مغناطیس در هنگام سوئیچ کردن است ، اما در زمان حال انرژی مورد نیاز برای تولید میدان مغناطیسی لازم جهت تغییر مغناطیس ها به حدی است که این مزیت را زیر سوال می برد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا با به کارگیری ویژگی نادری در فلز تانتالیم بر این مشکل فائق آمدند.

محققان در این مقاله نشان دادند که چگونه می توان با استفاده از نانومغناطیس اثر اسپین هال ایجاد کرد. برای این کار، آنها نانومغناطیس را روی سیم تانتالیم قرار داده و از آن جریان الکتریسیته عبور دادند. با این کار الکترون ها را در سیم، در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت جهت گیری می کنند که این کار به صورت کاملا تصادفی اتفاق می افتد. زمانی که الکترون ها از میان هسته اتم تانتالیم عبور می کند، خواص فیزیکی این فلز به صورت طبیعی جهت گیری الکترون ها را تغییر می دهد. این کار موجب قطبی شدن فلز شده و می تواند بدون نیاز به میدان مغناطیس خارجی، مغناطیس ها را دستکاری کند.

سیف صلاح الدین رهبر این تیم تحقیقاتی می گوید: این یافته ما بسیار جالب توجه است و می تواند کامپیوترها را به سوی مصرف کمتر انرژی پیش ببرد. در صورت استفاده از این روش، می توان مصرف انرژی را تا10 هزار برابر کمتر از آنچه که برای کامپیوترهای نانومغناطیسی متصور بود، کاهش داد. نتایج آزمایش های ما نشان داد که روزی می توان مغناطیس را جایگزین ترانزیستورها کرد.حمایت های مالی این پروژه توسط آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی، شرکت تحقیقات نیمه هادی و بنیاد ملی علم انجام شده است.

نتایج کامل این پژوهش در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

سخن بزرگان / مشاهیر شهر مشهد / حکیم ارد بزرگ / ارد بزرگ / ارد حکیم / عکس جملات زیبای بزرگان / عکس جمله دار / سخن حکیمانه / سخنان بزرگان / عکس و تصویر مشاهیر / تصویر سخان زیبا / عکس فیسبوکی / عکس جملات ارزشمند / orod bozorg / shirvan / hakim orod bozorg / orod hakim / مجتبی شرکا / زیباترین جملات / جملات ناب / سخنان حکیمانه با عکس / سخنان قصار / سخنان برگزیده


به گزارش ایرنا از پایگاه خبری زوم آی تی ، این رایانه که ادیسون نام دارد براساس فناوری ترانزسیتورهای 22 نانومتری اینتل توسعه داده شده است و قادر است تا سیستم عامل لینوکس را اجرا کند.

ضمنا این رایانه از ماژول وای فای و بلوتوث بهره می برد و قادر است به فروشگاه اپلیکیشن های اختصاصی خود نیز متصل شود.

بی شک این ابزار برای توسعه دهندگانی تولید شده است که می توانند از آن به عنوان مرکز پردازشی گجت های پوشیدنی و ابزار های اتصالی با حجم بسیار کوچک استفاده کنند.

اینتل برای نشان دادن خصوصیات محصول خود، نمونه ای از کاربرد آن را در قالب محصولی با نام Nursery 2.0 نمایش داد. این محصول قادر است تا علایم حیاتی کودک را از طریق یک لیوان مجهز به LED یا ظرف شیری که با گریه ی نوزاد شروع به گرم شدن می کند، به والدین نشان دهد.
سخن بزرگان / مشاهیر شهر مشهد / حکیم ارد بزرگ / ارد بزرگ / ارد حکیم / عکس جملات زیبای بزرگان / عکس جمله دار / سخن حکیمانه / سخنان بزرگان / عکس و تصویر مشاهیر / تصویر سخان زیبا / عکس فیسبوکی / عکس جملات ارزشمند / orod bozorg / shirvan / hakim orod bozorg / orod hakim / مجتبی شرکا / زیباترین جملات / جملات ناب / سخنان حکیمانه با عکس / سخنان قصار / سخنان برگزیده


به گزارش ایرنا از ستاد ویژه فناوری نانو ، این نانومیله ها که دارای پوشش پلی اتیلن گلیکول(PEG) بوده و با ایزوتوپ ید 131 نشاندار شده بود، در صنایع پزشکی به ویژه تصویربرداری داخل بدن موجود زنده و درمان بیماری هایی نظیر تومورها قابل کاربرد است.

نانوذرات طلا به دلیل خواص منحصر به فرد فیزیکوشیمیایی نظیر سهولت تولید و اصلاح سطح و نیز زیست سازگاری دارای کابردهای فراوانی از جمله تصویربرداری مولکولی و حمل داروها هستند.

از میان اشکال مختلف ، نانومیله های طلا خصوصیات نوری قابل توجهی داشته و سازگاری زیستی شناخته شده شان در مقایسه با اشکال دیگر نانوذرات طلا بالاتر است.

از طرفی، به تازگی استفاده از رادیوایزوتوپ ها در مطالعه توزیع نانوذرات درون بدن افزایش یافته است که دلیل آن در دسترس بودن روش های بسیار حساس برای ردیابی رادیوایزوتوپ با پوشش نانوذرات در بدن است.

بنابراین انتظار می رود ترکیب نانومیله های با ایزوتوپ ید131، که عمدتاً برای تصویر برداری و بیشتر درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد، بتواند منجر به ایجاد و توسعه تصویربرداری با ترکیب روش های تصویربرداری هسته ای شود. علاوه بر این با وجود همزمان ویژگی قدرت درمانی تابش و فوتوگرمایی این امکان وجود دارد که این ترکیب به عنوان یک عامل درمانی مفید به حساب آید.

دکتر سوده سادات سجادی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم فنون هسته ای‏، در این خصوص گفت :« نانومیله های طلا تقریباً خنثی هستند، در حالیکه نانو ذرات کروی دارای بار منفی هستند که این اثر بار به اضافه شکل آن ها موجب تجمع کمتر نانو ذرات کروی نسبت به نانومیله ها درتومورها می شود.

از طرف دیگر نانو ذرات و ساختارهای ماکرومولکولی که بار منفی دارند به سرعت از جریان خون زدوده می شود. بنابراین نانو میله های طلا به دلیل ترکیب ویژگی های زمان گردش خون طولانی و نفوذپذیری افزایش یافته در مکان تومور، قابلیت تجمع در تومورهای جامد را داشته و گزینه مناسبی جهت انجام آزمایشات تشخیصی تومور هستند.

از این رو هدف این تحقیق آماده سازی نانوذرات طلای نشاندار شده و مطالعه توزیع آن ها درون بدن بود.

در این راستا، نانوذراتی با اشکال قابل قبول تهیه و سپس سطح آن ها توسط PEG اصلاح شد. هدف از پوشش دادن نانوذرات با PEG، طولانی تر شدن زمان گردش بیولوژیکی و تسهیل فرایند نشاندارسازی آن ها بود. در ادامه با نشاندار کردن نانومیله های طلا با ایزوتوپ ید 131 و سپس با تزریق داخل وریدی به موش ها، توزیع زیستی آن ها در داخل بدن مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، ثبات و سوخت و ساز بیولوژیکی این ترکیب درون بدن موش با استفاده از اسکن گاما مطالعه شد.»

وی در ادامه افزود:«در اکثر روش های نشاندارسازی نانو ذرات با رادیونوکلئیدها، یک گروه دو عاملی جهت اتصال به نانو ذرات استفاده شده و سپس یک فلز رادیواکتیو به آن متصل می شود. اما در این پژوهش، نانوذرات اصلاح شده بدون نیاز به هیچ گروه عاملی با ید 131 نشاندار شد. دلیل این امر میل ترکیبی بالای ید در اتصال با سطح نانومیله های لاست.»نتایج این پژوهش، که بخشی از پایان نامه ارشد خانم نجمیه اسکندری بود، نشان داد که نانومیله های طلای روکش شده با PEG و نشاندار شده با ید 131 از برداشت و دفع طولانی مدت توسط سیستم دفاعی کبد و طحال و مغز استخوان در امان مانده است و به مدت بیشتری در سیستم خونی و بافت های مرتبط با جریان خون از قبیل قلب و ریه باقی می ماند. دلیل این نتیجه را اینگونه می توان توضیح داد که اصلاح سطح نانو میله های طلا با PEG باعث می شود شناسایی و جذب آن ها بوسیله سیستم دفاعی به تأخیر افتاده و بنابراین پروفایل توزیع زیستی و سینتیک زدودگی تغییر کند.

همین نتایج دلایل خوبی برای استفاده از این ترکیب نانوذرات طلای اصلاح شده و نشاندار شده جهت طراحی سیستم های درمانی و تصویر برداری هدفمند است.

طبق گفته های دکتر سجادی، این محققان هم اکنون به دنبال سنتز نانوذرات طلا با شکل ها و اندازه های مختلف و نشاندارسازی آن ها با دیگر رادیو نوکلوییدها و و ارزیابی توزیع بافتی نانوذرات نشاندار شده هستند.

نتایج این پژوهش که به دست دکتر سجادی و همکاران انجام شده است در مجله Journal of Labelled Compounds and Radiopharmaceuticals منتشر شده است.

سخن بزرگان / مشاهیر شهر مشهد / حکیم ارد بزرگ / ارد بزرگ / ارد حکیم / عکس جملات زیبای بزرگان / عکس جمله دار / سخن حکیمانه / سخنان بزرگان / عکس و تصویر مشاهیر / تصویر سخان زیبا / عکس فیسبوکی / عکس جملات ارزشمند / orod bozorg / shirvan / hakim orod bozorg / orod hakim / مجتبی شرکا / زیباترین جملات / جملات ناب / سخنان حکیمانه با عکس / سخنان قصار / سخنان برگزیدهنظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher