"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

تیترهای خبری + عناوین خبری @@@

سورنا ستاری درجمع مدیران، سردبیران ، دبیران و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) اظهار داشت: براساس آمار غیر رسمی برای ایجاد یک شغل در کشور حداقل نیاز به 160 میلیون تومان است که با ایجاد اشتغال دانش بنیان می توان با یک چهارم این رقم شغل برای یک فرد تحصیل کرده ایجاد کرد.

به گفته ستاری یکی از وظایف ستادهای فناوری های راهبردی در بخش فناوری های نوین، کانون های دانش و صنعت در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ایجاد اشتغال در بخش های مختلف است.

*** اجرای پروژه های مرتبط با صنعت توسط استادان یک قبح بود

ستاری دراین دیدار با طرح برخی از مشکلات اشتغال زایی درعرصه فعالیت های دانش بنیان تاکید کرد:به طور مثال پیش ازاین دریافت پروژه های صنعتی توسط استادان یک قبح بود به گونه ای که در جلسات شورای پژوهشی برخی از دانشگاه ها این موضوع مورد انتقاد قرار می گرفت.

وی اضافه کرد: تحقیقی که در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده نشان می دهد که در گذشته 370 نفر از 420 عضو هیات علمی این دانشگاه حتی یک قرارداد پژوهشی با صنعت منعقد نکرده بودند، این در حالی است در بسیاری از دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، استادی بدون انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با صنعت وجود ندارد و همه استادان در اجرای پروژه های تحقیقاتی صنعتی مختلف سهیم هستند.*** معاونت علمی و وزارت علوم باهم مشکلات علمی کشور را رفع می کنند

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود هدف این معاونت را ایجاد همسویی ووفاق بیشتر برای پیشبرد مولفه های علمی کشور دانست و گفت: یکی از موضوعات آزار دهنده موازی کاری ها درعرصه علمی در دو حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم بود. بخش عمده ای از اختلافات نیز به مباحث فناوری بازمی گشت که به نظر می رسد به دلیل جدید بودن مفاهیم این حوزه از علم باز می گردد.

وی اضافه کرد: برای مثال یکی از موارد تعارض میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، نحوه مدیریت بودجه اختصاص یافته به بخش پژوهش از سوی دستگاه های اجرایی است که در صورت داشتن درک مشترک از مفاهیم فناوری باید گفت که این امر برعهده پژوهش های کاربردی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: درصدد هستیم با برنامه ریزی صحیح بخشی از بودجه دستگاهها و نهادهای مختلف کشور را به سمت انجام پروژه های تحقیقاتی مورد نیاز سوق دهیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت روح همدلی و همکاری در دور حوزه معاونت و وزارت علوم برای پیشرفت علمی و شتاب گرفتن طرح های کلان ملی تاکید کرد و گفت: همه باید بدانیم که اگر ببریم با هم می بریم و اگر ببازیم با هم می بازیم و با این روحیه می توانیم به تعامل درستی با هم برسیم.

*** باید دوره های وی‍ژه برای اطلاع رسانی در حوزه فناوری ایجاد شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین تاکید کرد: فناوری های نوین از مفاهیم کاملا جدید در کشور است و حتی اطلاع رسانی و فعالیت های خبری در این زمینه نیز نیاز به آموزش های ویژه دارد. از این رو باید آموزش های ویژه به خبرنگاران این حوزه ارایه شود.

وی تاکید کرد: به همین دلیل باید درحوزه فناوری های جدید در دانشگاهها و مراکز علمی نیز دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعریف شود.

***رونمایی نخواهیم داشت

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سیاست جدید این معاونت برنامه ای برای رونمایی از محصولات فناورانه نخواهیم داشت البته این امر منافاتی با اطلاع رسانی دراین زمینه ندارد مهم این است که جریانی کاربردی شکل گیرد که یک طرح از ایده به مرحله تجاری برسد و نتیجه آن تقویت بازارهای کشور باشد.

وی افزود: برای مثال یک دارو یا یک محصول فناورانه برای عرضه باید در یک سیکل طرح اولیه، تولید، تست آزمایشگاهی، تست بالینی، دریافت مجوزهای لازم و در نهایت تولید تجاری قرار گیرد و پس از پایان این مراحل رونمایی شود اما در گذشته این گونه نبود ورونمایی یا اطلاع رسانی عمومی زودهنگام در مرحله پژوهش های اولیه صورت می گرفت.معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همزمان با چهارمین روز هفته پژوهش روز- سه شنبه - درسازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) حضور یافت و از بخش های مختلف این سازمان دیدار کرد.

دکتر ستاری به همراه هیات همراه همچنین با محمد خدادی مدیرعامل ایرنا دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار طرفین بر گسترش همکاری های مشترک در زمینه فعالیت های پژوهشی و خبری میان ایرنا به عنوان رسانه مادر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کردند.

ستاری همچنین با مدیر و سردبیران بخش های مختلف ایرنا نیز دیدار و گفت وگو کرد.

عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از منابع خبری، دانشمندان هلندی تحقیقات خود را بر روی درختان زبان گنجشک که پوسته پوسته شده بودند و بر اثر برگ ریزی مداوم در حال خشک شدن بودند، آغاز کردند.

محققان مشاهده کردند که این درختان در معرض امواج 6 منبع تابش با فرکانسی بین 2412 تا 2472 مگاهرتز ( MHz ) و قدرت 100 میلی وات در فاصله تنها نیم متری قرار گرفته اند.

نتایج مطالعه نشان داد امواج وای فای می تواند دلیل برگ ریزی بخش عظیمی از این درختان در این منطقه باشد.

هرچند تحقیقات دانشمندان از تاثیر منفی این امواج بر حیات گیاهان و به احتمال زیاد بر سلامت انسان خبر می دهد، برخی از محققان می گویند شواهد زیادی وجود دارد که امواج بی سیم برای سلامتی انسان خطرناک نیستند. زیرا شدت سیگنال های بی سیم امواج رادیویی 100 هزار بار کمتر از امواج مایکروویو است و نشستن در کانون امواج وای فای به مدت یک سال انسان را در معرض همان مقدار دوز از امواج رادیویی که یک تلفن همراه در مدت 20 دقیقه از خود ساطع می کند، قرار می دهد.

محققان به کسانی که می خواهند کمتر در معرض امواج وای فای قرار بگیرند توصیه می کنند حداقل یک متر از دستگاه وای فای فاصله بگیرند و لپ تاپ یا تبلت خود را بر روی پای خود قرار ندهند.

همچنین آزمایش های گروهی از دانش آموزان دانمارکی روی روند رشد گیاه ترتیزک نشان می دهد سیگنال های وای فای (wifi) می تواند به سلامت گیاهان آسیب برسانند.

این دانش آموزان برای پروژه کلاسی خود باید گیاه ترتیزک ( شاهی )را بین یک صفحه کاغذ رشد می دادند. آنها تصمیم گرفتند تاثیر امواج وای فای را روی رشد گیاهان آزمایش کنند.

دانش آموزان به دلیل در اختیار نداشتن تجهیزات لازم برای مشاهده فعالیت مغز انسان، تصمیم گرفتند این آزمایش ها را روی گیاهان نزدیک به مسیرهای بی سیم (wireless routers) اجرا کنند. مسیرهای بی سیم امواجی شبیه به گوشی های تلفن همراه تولید می کنند.

در این آزمایش، آنها 6 سینی حاوی گیاه ترتیزک را در یک اتاق بدون تجهیزات بی سیم و 6 سینی دیگر را در اتاقی که دو دستگاه وای فای در آن بود، رشد دادند.

آنها مشاهده کردند که در مدت 12 روز بیشتر گیاهان اتاق دوم از بین رفتند. در حالی که گیاهان اتاق اول رشد خوبی داشتند.

منتقدان این آزمایش، حرارت ساطع شده از دستگاه را دلیل از بین رفتن گیاهان می دانند.

این نتایج، یافته های پژوهشگران هلندی را در مورد برگ ریزی و آسیب درختانی که در معرض سیگنال های رادیویی بی سیم هستند، تایید کرد.

وای - فای (Wi-Fi)، نامی تجاری است که توسط اتحادیه وای فای ثبت شده و علامتی است که این اتحادیه به محصولاتی که برای کار در شبکه محلی بی سیم تحت استاندارد IEEE802٫11 مورد تایید باشند، اعطا می کند.

در سال های اخیر استفاده از وای فای در فناوری های نوین بسیار زیاد شده و امروزه می توان با استفاده از این فناوری و تلفن همراه و یا تبلت به اینترنت متصل شد.
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

در این نمایشگاه بسیاری از فعالان در عرصه شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی آخرین محصولات فناورانه خود را به نمایش گذاشته اند ولی در این میان جای خالی سرمایه گذار و صنعتگر برای شکار ایده های ناب و فناوری های به نمایش درآمده بسیار محسوس است .

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر و برپایی نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و همچنین برگزاری نمایشگاه های مختلف در سطح استان ها و دانشگاه های صنعتی کشور از دیگر برنامه های هفته پژوهش امسال بوده است .

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری امسال نیز شاهد بازدید دانش آموزان مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان بود. این دانش آموزان با هماهنگی مدارس در نوبت های صبح و بعد از ظهر از این نمایشگاه بازدید کردند.

بازدید دانش آموزان از این قبیل نمایشگاه ها موجب آشنایی آنها با مفاهیم پ‍ژوهش و فناوری، پارک های علم و فناوری، مبتکران و مخترعان کشور می شود.

این در حالی است که چنین نمایشگاه هایی در خارج از کشور بیشتر مورد استقبال سرمایه گذاران و صنعتگران است و آنها این نمایشگاه ها را فرصت مغتنمی برای شکار ایده های ناب می دانند .

ˈمصطفی حسنعلیانˈ کارشناس ارشد مهندسی مکانیک و مجری ریزپرنده ها از دانشگاه صنعتی اصفهان در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت : بیشتر دانش آموزان از این نمایشگاه بازدید کردند در حالی که باید مسئولان و صنعتگران نمایشگاه را مورد بازدید و ارزیابی قرار دهند .

وی از کاربردی نشدن پژوهش و فناوری در کشور انتقاد کرد و گفت : متاسفانه در ایران 95 درصد از اختراعات حقیقی و پنج درصد حقوقی هستند؛ یعنی پنج درصد از اختراعات ما توسط شرکت های دانش بنیان ثبت و کاربردی می شوند و 95 درصد آنها تنها به یک گواهی ثبت اختراع ختم می شوند.

وی افزود: همچنین 75 درصد از پایان نامه ها به دلیل این که متناسب با نیازهای جامعه نیستند در کتابخانه ها خاک می خورند و هیچ استفاده ای از آنها نمی شود.

به گفته وی راه اندازی سایت جامع برای معرفی پایان نامه ها و اختراعات ثبت شده در کشور یکی از راهکارهای اساسی برای تحول در کشور است . با استفاده از این سایت دستگاه ها و مراکز اجرایی کشور می توانند نیازهای خود را مطرح کنند تا اساتید دانشگاه و پ‍ژوهشگران طرح های خود را برای رفع این نیازها انجام دهند.

وی نبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه را یکی از مشکلات مهم عرصه پژوهش کشور دانست و گفت: علت این که پژوهش های ما به ثروت تبدیل و تجاری سازی نمی شود این است که امروزه از پژوهشگر توقع می رود که خودش طرحش را تجاری سازی کند این در حالی است که در هیچ کجای جهان به این صورت عمل نمی شود بلکه موسسات رابطی وجود دارند که پایان نامه ها و پژوهش ها را می گیرند و قابلیت تجاری سازی آنها را بررسی می کنند.

نادیا احمدی دیگر پژوهشگر کشورمان براین باور است که دولت از طرح های پژوهشی حمایت معنوی و مالی نمی کند و بودجه پژوهشی دانشگاه ها بسیار کمتر از سایر بودجه هاست.

وی که در ساخت روبات مین یاب همکاری داشته است، گفت: فضای دانشگاهی ما بیشتر جنبه آموزشی دارد اما اگر دانشجو نصف واحدهایی را که باید بگذراند در پژوهشگاه ها سپری کند هم با نحوه پژوهش آشنا می شود و هم پژوهشکده ها تبدیل به رابط میان دانشگاه و صنعت می شوند.

*** کمبود بودجه مهمترین مشکل پژوهش

بسیاری از پژوهشگران کشور براین باورند که کلید رفع مشکلات پژوهشی کشور در اختصاص بودجه است .

سروش میرزاخانلری 22 ساله که در گروه طراحی و ساخت خودروی خورشیدی هاوین 2 فعالیت دارد، گفت: مشکل مالی مهمترین سد ساخت خودروی خورشیدی است . در بسیاری از مسابقات شاهدیم که شرکت های بزرگ و حامیان از گروه های ساخت خودروی خورشیدی حمایت می کنند ولی گروه های ایرانی هیچ حامی ندارند .

این دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد قزوین ادامه داد: در حال حاضر ما هیچ گونه حامی مالی نداریم و تاکنون بانک صادرات ایران و شرکت گیتا باتری بخش کوچکی از بودجه تحقیقاتی ما را تامین کردند و تمامی بودجه این کار پژوهشی را دانشگاه آزاد قزوین پرداخت کرده است .

امین هوش افزا 29 ساله که در طراحی و ساخت تجهیزات ورزشی در پژوهشکده تربیت بدنی در مشهد همکاری دارد، گفت : در همه جای دنیا برای کار پژوهشی پول خرج می شود بنابراین برای رشد این بخش نیاز به سرمایه گذار است .

به گفته وی پژوهش در ایران همچنین با مشکل عدم آگاهی مسئولان و متولیان نیز مواجه است .به عنوان مثال مسئولان و متولیان کشور در مورد تجهیزات ورزشی و استانداردسازی آنها آگاهی لازم را ندارند . همچنین ارتباط صنعت با دانشگاه باید تقویت شود .

به گفته وی تشکیل کارگروهی متشکل از مسئولان دستگاه های اجرایی ، دانشگاهیان و افراد شاغل در صنعت می تواند موجب تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه شود .

چهاردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور تا فردا - چهارشنبه - ادامه دارد.

عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim
به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد افشار روز سه شنبه در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر در هفته پژوهش با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در 16 طرح کلان فناوری کشور مشارکت دارد خاطرنشان کرد: از طرح های یاد شده سه طرح در حوزه نفت و شامل برداشت از پارس جنوبی، ذخیره‏سازی نفت و گاز و تبدیل نفت سنگین به فرآوردهای سبک است.

افشار با بیان اینکهˈ طرح‏های نفتی در حوزه پالایشگاههای نفت وگاز در دست اجرا استˈ گفت: این طر ح ها در کنسرسیومی متشکل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، سازمان پژوهش‏های علمی و صنعتی ایران و شرکت نوآوران مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی همچنین با تاکید بر توجه دانشگاه به ثبت اختراع و مالکیت فکری اظهار داشت: در صورت نهادینه شدن ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور نیروی نوآور در کشور فعال می شوند و در نهایت موجب ایجاد جایگاه وی‍ژه برای ثبت اختراع و مالکیت فکری می شود.

***قطب های علمی باید مرجعیت علمی را عهده دار شوند

فیروز بختیاری نژاد مدیر کل واحدهای تحقیقاتی و قطب های علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه این مراسم با تاکید بر جایگاه قابل قبول کشور از نظر تولید علم در جهان اظهار داشت: در 10 سال گذشته رشد بسیار خوبی در شاخص علمی کشور حاصل شده است که این رقم 26 درصد بوده و 13 برابر تولید علمی دنیا است.

بختیاری ن‍ژاد خاطرنشان کرد: مقرر بود در افق 1404 رتبه نخست منطقه را داشته باشیم که اکنون نزدیک به 12 سال زودتر توانسته ایم به این جایگاه دست یابیم.

وی با تاکید بر تقاضا محور بودن پژوهش ها در کشور اظهار داشت: این امر با تعامل مناسب میان قطب های علمی و پژوهشکده ها صورت گیرد.

مدیر کل واحدهای تحقیقاتی و قطب های علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: یکی از وظایف قطب های علمی مرجعیت علمی است که باید در مسایل علمی این قطب ها مرجع علمی باشد.

بختیاری نژاد با بیان این که براساس مصوبه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری باید به سمت تربیت دکترای پژوهش محور گام برداریم گفت: تربیت دانشجوی دکترای پژوهش محور با هدف توسعه فناوری بر عهده پژوهشکده ها است و این سیاستی است که در دانشگاه صنعتی امیر کبیر اجرایی شده و امیدواریم ادامه یابد.

به گزارش ایرنا، دراین مراسم 31 پژوهشگر نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر معرفی و تجلیل شدند.
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

مهدی فتح الله روز سه شنبه در سومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن وتجارت در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران، افزود: لازم است به گونه ای برنامه ریزی شود تا منابع مالی صرف فعالیت های اثر بخش پژوهشی شود.

وی اضافه کرد: پژوهش در این بخش در افق 1404 با مشخصه افزایش رقابت پذیری صنعتی، افزایش سهم ارزش افزوده صنعتی کشور و حمایت کارآمد از تحقیق و توسعه و افزایش سهم تولیدات با فناوری متوسط و بالا در ارزش افزوده دنبال می شود.

فتح الله تاکید کرد: کسب مزیت های رقابتی پایدار در بخش صنعت، معدن و تجارت بدون دستیابی به دانش و فناوری امکان پذیر نیست و این مساله موجب شده تا فاصله کشورهای فقیر و غنی در دانش، پژوهش، فناوری، خلاقیت و نوآوری آنها خلاصه می شود.

وی گفت: ایران اکنون نقشه جامع علمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه لازم را دارد، بنابراین برای اجرایی کردن برنامه باید تلاش کرد.

به گفته فتح الله، مطابق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، رتبه ایران در سال 2013 میلادی در بین 148 کشور جهان در زمینه ظرفیت نوآوری رده 85 را دارد، از نظر کیفیت نهادهای پژوهشی علمی جایگاه 43 را به خود اختصاص داده و در زمینه حضور دانشمندان و مهندسان در عرصه های پژوهشی کشورمان رتبه 37 را از آن خود ساخته است.

وی تصریح کرد: رشد و توسعه پژوهش در کشور نیازمند اتخاذ سیاستهای حمایتی و هدایتی مناسب برای پشتیبانی از تحقیق و پژوهش است.

فتح الله اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش پژوهش به منزله هزینه نیست، اما مهم این است که تحقیقات و پژوهش های هدفمند را درحوزه صنعت، معدن و تجارت برنامه ریزی کنیم.

سومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت که از سوی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپا شده بود، با تقدیر از پژوهشگران برتر این حوزه به کار خود پایان داد.

عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

به گزارش خبرنگار گروه اخبار علمی ایرنا ، علیرضا رهایی روز سه شنبه در مراسم تقدیر از پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلام این مطلب افزود: زمین این پارک توسط یک خیر به دانشگاه امیرکبیر اهدا شده است و اکنون اعتبارات قابل توجهی برای ایجاد چنین منطقه ای دریافت کرده ایم.

وی با بیان اینکه توان بالای تحقیقات به ویژه در سطح طرح های کلان ملی مورد توجه دولت، مجلس و دانشگاه ها است خاطرنشان کرد: از دستاوردهای مهم اجرای طرح های کلان ملی، همکاری در دانشکده های مختلف و میان گروه های تخصصی، همچنین همکاری میان دانشگاه های مختلف و نهایتا همکاری میان دانشگاه و صنعت است که چنین سابقه ای کمتر در گذشته وجود داشته است.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از همکاری این دانشگاه در 16 طرح کلان ملی خبر داد.

رهایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای پروژه هایی در زمینه صنعت نفت اظهار کرد: تبدیل نفت سنگین به سبک، مدیریت یکپارچه سازی پارس جنوبی و ازدیاد برداشت از جمله طرح هایی هستند که با صنعت نفت در حال انجام است البته انتظار می رود صنعت نفت نیز رویکرد فعال تری داشته باشد.

وی همچنین به تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه به عنوان یکی از مهم ترین فعالیت های دانشگاه در سال گذشته اشاره کرد و افزود: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجهیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و 40 آزمایشگاه داخل دانشکده ها تا سقف 6 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است که تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی شتاب بیش تری داشته باشد.

رهایی همچنین از جمله فعالیت های قطب های علمی را علاوه بر مشارکت در طرح های کلان ملی توسعه همکاری های بین المللی عنوان کرد و افزود: در شش ماه گذشته تعاملات گسترده ای با تعدادی از دانشگاه ها برقرار شده است که در این تعاملات توسعه آموزشی و تحقیقات بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.

***عامل اقتدار مللی انجام تحقیقات کاربردی با تکیه بر توان داخلی است

رهایی همچنین اظهار داشت: عامل اقتدار ملی انجام تحقیقات کاربردی و توسعه توان داخلی است، اگر در شرایط فعلی خود را با سایر کشورها مقایسه کنیم شاهد هستیم که با تکیه به توان داخل و با استفاده از نیروی متخصص کشور توانسته ایم موفق شویم.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین فضای تحریم فرصت خوبی را برای کشور فراهم آورده است که رویکرد اصلی تحقیقات ملی به صورت جهت دار باشد.

مراسم تقدیر از پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر پیش از ظهر امروز با تقدیر از 31 پژوهشگر برتر این دانشگاه برگزار شد.
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از منابع خبری، دست راست شیائو وی کارگر چینی در محل کار و بر اثر حادثه قطع شد.به علت شدت جراحات، امکان پیوند مستقیم دست وجود نداشت. بنابراین پزشکان دست قطع شده را به مدت یک ماه به پای وی پیوند زدند.

حدود یک ماه پس از به قطع دست و بهبود جراحات، دست قطع شده به جای خود برگردانده شد.

عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ،در این مراسم که در سومین روز از هفته پژوهش در دانشگاه تهران برگزار شد در چهار عنوان برجسته، پیشکسوت، نمونه و جوان معرفی تقدیر شدند.

براساس این گزارش همچنین طرح های پژوهشی نمونه، طرح های کاربردی برجسته، طرح های کاربردی نمونه در کنار قطب های نمونه از دیگر مواردی بود که در بیست و دومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

فهرست 105 پژوهشگر حقیقی و حقوقی برتر دررشته های مختلف به شرح ذیل است:

* پژوهشگران بر جسته این جشنواره پژوهشی

دکتر نوید مستوفی ، پردیس دانشکده های فنی/ دکتر فرزانه شمیرانی ،پردیس علوم/ ، دکتر حسین خنیفر پردیس فارابی/ ، دکتر حجت احمدی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی /، الهه کولایی دانشکده حقوق و علوم سیاسی/ ، دکتر باقر لاریجانی دانشگاه علوم پزشکی تهران .

*پژوهشگر پیشکسوت دکتر علی رضا طلایی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی.

*پژوهشگران نمونه

دکتر سعید رضا اله کرم پردیس دانشکده فنی /، دکتر علی نعمتی خراط غازیانی پردیس علوم/ ، دکتر عبدالمجید لیاقت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی /، دکتر کمال الدین نیکنامی دانشکده ادبیات و علوم انسانی /، دکتر غلامرضا نیکبخت بروجنی دانشکده دامپزشکی /، دکتر سعید رضا عاملی دانشکده علوم اجتماعی.

*پژوهشگران جوان نمونه

دکتر رحمن سوری دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی/ ،دکتر مقداد جور غلامی دانشکده منابع طبیعی .

*طرح پژوهشی برجسته

دکتر مهدی ادیب ، پردیس علوم

*طرح پژوهشی نمونه

دکتر محمد حسین صراف زاده پردیس دانشکده فنی/، دکتر امید بزرگ حداد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی/ ، دکتر حسین علی ابراهیم زاده موسوی دانشکده دامپزشکی/ ، دکتر نادر ریاحی عالم دانشگاه علوم پزشکی تهران .

*طرح کاربردی برجسته

دکتر محمد رضا مهر نیا پردیس دانشکده های فنی/ ، دکتر پرویز نوروزی پردیس علوم/ ، دکتر حجت احمدی پردیس کشاورزی و منایع طبیعی/ ، دکتر الهه کولایی دانشکده حقوق و علوم سیاسی /، دکتر محمد خدا یاری فرد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی .

*طرح کاربردی نمونه

دکتر مجید صنایع پسند پردیس دانشکده های فنی /،دکتر سپیده خوئی پردیس علوم/ ، دکتر کیومرث اشتریان دانشکده حقوق و علوم سیاسی /، دکتر مصطفی رضوی دانشکده کار آفرینی /، دکتر محمد علی عبدلی دانشکده محیط زیست .

*قطب علمی نمونه

کنترل وپردازش هوشمند پردیس دانشکده فنی

*قطب علمی قابل تقدیر

به نژادی به زارعی و فناوری پس از برداشت گردو پردیس ابوریحان

*دستاوردهای پژوهشی ویژه

دکتر محمود کمره ای پردیس دانشکده فنی

*آزمایشگاه نمونه

آزمایشگاه تغذیه و متابولسیم گیاهی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

*کتابخانه نمونه

کتابخانه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی ، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

*مجله نمونه

مجله تحقیقات دامپزشکی دانشکده دامپزشکی

*طرح پژوهشی برتر

رییس پژوهشکده دکتر حبین الله آراسته راد /پژوهشکده سامانه هوشمند کاربردی

*واحد پژوهشی برتر

رییس پژوهشکده دکتر احدفرامرز فرا ملکی / پژوهشکده اخلاق حرفه ای

*شرکت های فناور برتر

رهروان سپر اندیشه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، مولد علم پارک و علم و فناروی دانشگاه تهران ، شرکت دانشگاهی یکان بهین فناور پارک علم و فناوری دانشگاه تهران .

*مدیر پژوهشی نمونه

دکتر الهام امین زاده دانشکده حقوق و علوم سیاسی / ، دکتر محمود نیلی احمد آبادی موسسه پزوهشی میفن /پردیس دانشکده فنی

*کارمند پژوهشگر نمونه

نجمه پورساسان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک /، جعفر فتحی دانشکده مناب طبیعی /، فرهاد نیک روان گلسفیدی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

*کارشناسان پژوهشی نمونه

پروین جلالی خطیبی ، پردیس دانشکده های فنی/ ، فاطمه رسانی ، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی .

* دانشجوی پژوهشگر نمونه مقطع دکترا

محمد رضا گل بستان فرد پردیس دانشکده فنی/ ، افشین بهمرام پردیس دانشکده فنی/ ،الهه فلاح مهدی پور ، آقای سجادی علی بیگی/ دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، رضا یوسفی/ دانشکده دامپزشکی ، علی نمکی / دانشکده مدیریت .

*دانشجو پژوهشگر نمونه در مقطع ارشد

سید رسول خیام نکوئی پردیس دانشکده فنی/ ، مهدی اسماعیلی پردیس فارابی / ،

بنیامین خوشنوسان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی /،آرش بیدالله خانی دانشکده حقوق و علوم سیاسی .

*رساله نمونه در مقطع دکترا

شکوفه گرانمایه پردیس علوم /، سید مرتضی مسعود پناه پردیس دانشکده فنی/ ، زهرا شاکری دانشکده دامپزشکی /، کامران رضایی توابع دانشکده منابع طبیعی .

* پایان نامه نمونه در مقطع کارشناسی ارشد

زهرا شهری پردیس دانشکده فنی /، احسان الله اتفاقی پردیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی/ ، عطیه احمدی پردیس هنرهای زیبا/ ، محسن ارسلانی دانشکده جغرافیا /، ولی کوزه گر کالجی دانشکده حقوق و علوم سیاسی /، حنانه گلشاهی دانشکده دامپزشکی /
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim


پیشتر پیش بینی شده بود که امروز هوای تهران در شرایط ناسالم قرار خواهد گرفت اما با توجه به وزش باد این شرایط محقق نشد.

به گزارش ایرنا، اطلاعات ارایه شده توسط مرکز پایش آلودگی هوای تهران نشان می دهد که امروز آلاینده های منواکسید کربن، ازون و دی اکسید گوگرد در شرایط پاک قرار دارند و آلاینده های دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط سالم قرار دارند.

مجید آزادی مدیر گروه پژوهش دینامیکی و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی نیز در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون سرعت باد در تهران 3 متر بر ثانیه است و دید افقی حدود 10 کیلومتر گزارش شده و میزان رطوبت نسبی نیز 36 درصد گزارش شده است.

وی اظهار داشت: هوایی صاف در بعضی ساعات غبار آلود و در اواخر وقت افزایش ابر برای فردا - چهارشنبه - و هوایی نیمه ابری تا ابری گاهی وزش باد برای پنج شنبه هوای تهران پیش بینی شده است.

مدیر گروه پژوهش دینامیکی و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی اظهار داشت: دمای کنونی هوای تهران 6 درجه سانتیگراد و جهت وزش باد جنوب است.عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher