"ارد بزرگ" و "احمد شاه مسعود" (بررسی نقش آنها در تغییر نام افغانستان به خراسان)

معاون رییس جمهوری: تاکید دولت تدبیر و امید بر اشتغال دانش بنیان است

سورنا ستاری درجمع مدیران، سردبیران ، دبیران و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) اظهار داشت: براساس آمار غیر رسمی برای ایجاد یک شغل در کشور حداقل نیاز به 160 میلیون تومان است که با ایجاد اشتغال دانش بنیان می توان با یک چهارم این رقم شغل برای یک فرد تحصیل کرده ایجاد کرد.

به گفته ستاری یکی از وظایف ستادهای فناوری های راهبردی در بخش فناوری های نوین، کانون های دانش و صنعت در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ایجاد اشتغال در بخش های مختلف است.

*** اجرای پروژه های مرتبط با صنعت توسط استادان یک قبح بود

ستاری دراین دیدار با طرح برخی از مشکلات اشتغال زایی درعرصه فعالیت های دانش بنیان تاکید کرد:به طور مثال پیش ازاین دریافت پروژه های صنعتی توسط استادان یک قبح بود به گونه ای که در جلسات شورای پژوهشی برخی از دانشگاه ها این موضوع مورد انتقاد قرار می گرفت.

وی اضافه کرد: تحقیقی که در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده نشان می دهد که در گذشته 370 نفر از 420 عضو هیات علمی این دانشگاه حتی یک قرارداد پژوهشی با صنعت منعقد نکرده بودند، این در حالی است در بسیاری از دانشگاه های کشورهای توسعه یافته، استادی بدون انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با صنعت وجود ندارد و همه استادان در اجرای پروژه های تحقیقاتی صنعتی مختلف سهیم هستند.*** معاونت علمی و وزارت علوم باهم مشکلات علمی کشور را رفع می کنند

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود هدف این معاونت را ایجاد همسویی ووفاق بیشتر برای پیشبرد مولفه های علمی کشور دانست و گفت: یکی از موضوعات آزار دهنده موازی کاری ها درعرصه علمی در دو حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم بود. بخش عمده ای از اختلافات نیز به مباحث فناوری بازمی گشت که به نظر می رسد به دلیل جدید بودن مفاهیم این حوزه از علم باز می گردد.

وی اضافه کرد: برای مثال یکی از موارد تعارض میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، نحوه مدیریت بودجه اختصاص یافته به بخش پژوهش از سوی دستگاه های اجرایی است که در صورت داشتن درک مشترک از مفاهیم فناوری باید گفت که این امر برعهده پژوهش های کاربردی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید کرد: درصدد هستیم با برنامه ریزی صحیح بخشی از بودجه دستگاهها و نهادهای مختلف کشور را به سمت انجام پروژه های تحقیقاتی مورد نیاز سوق دهیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت روح همدلی و همکاری در دور حوزه معاونت و وزارت علوم برای پیشرفت علمی و شتاب گرفتن طرح های کلان ملی تاکید کرد و گفت: همه باید بدانیم که اگر ببریم با هم می بریم و اگر ببازیم با هم می بازیم و با این روحیه می توانیم به تعامل درستی با هم برسیم.

*** باید دوره های وی‍ژه برای اطلاع رسانی در حوزه فناوری ایجاد شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین تاکید کرد: فناوری های نوین از مفاهیم کاملا جدید در کشور است و حتی اطلاع رسانی و فعالیت های خبری در این زمینه نیز نیاز به آموزش های ویژه دارد. از این رو باید آموزش های ویژه به خبرنگاران این حوزه ارایه شود.

وی تاکید کرد: به همین دلیل باید درحوزه فناوری های جدید در دانشگاهها و مراکز علمی نیز دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعریف شود.

***رونمایی نخواهیم داشت

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سیاست جدید این معاونت برنامه ای برای رونمایی از محصولات فناورانه نخواهیم داشت البته این امر منافاتی با اطلاع رسانی دراین زمینه ندارد مهم این است که جریانی کاربردی شکل گیرد که یک طرح از ایده به مرحله تجاری برسد و نتیجه آن تقویت بازارهای کشور باشد.

وی افزود: برای مثال یک دارو یا یک محصول فناورانه برای عرضه باید در یک سیکل طرح اولیه، تولید، تست آزمایشگاهی، تست بالینی، دریافت مجوزهای لازم و در نهایت تولید تجاری قرار گیرد و پس از پایان این مراحل رونمایی شود اما در گذشته این گونه نبود ورونمایی یا اطلاع رسانی عمومی زودهنگام در مرحله پژوهش های اولیه صورت می گرفت.معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همزمان با چهارمین روز هفته پژوهش روز- سه شنبه - درسازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) حضور یافت و از بخش های مختلف این سازمان دیدار کرد.

دکتر ستاری به همراه هیات همراه همچنین با محمد خدادی مدیرعامل ایرنا دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار طرفین بر گسترش همکاری های مشترک در زمینه فعالیت های پژوهشی و خبری میان ایرنا به عنوان رسانه مادر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کردند.

ستاری همچنین با مدیر و سردبیران بخش های مختلف ایرنا نیز دیدار و گفت وگو کرد.

عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از منابع خبری، دانشمندان هلندی تحقیقات خود را بر روی درختان زبان گنجشک که پوسته پوسته شده بودند و بر اثر برگ ریزی مداوم در حال خشک شدن بودند، آغاز کردند.

محققان مشاهده کردند که این درختان در معرض امواج 6 منبع تابش با فرکانسی بین 2412 تا 2472 مگاهرتز ( MHz ) و قدرت 100 میلی وات در فاصله تنها نیم متری قرار گرفته اند.

نتایج مطالعه نشان داد امواج وای فای می تواند دلیل برگ ریزی بخش عظیمی از این درختان در این منطقه باشد.

هرچند تحقیقات دانشمندان از تاثیر منفی این امواج بر حیات گیاهان و به احتمال زیاد بر سلامت انسان خبر می دهد، برخی از محققان می گویند شواهد زیادی وجود دارد که امواج بی سیم برای سلامتی انسان خطرناک نیستند. زیرا شدت سیگنال های بی سیم امواج رادیویی 100 هزار بار کمتر از امواج مایکروویو است و نشستن در کانون امواج وای فای به مدت یک سال انسان را در معرض همان مقدار دوز از امواج رادیویی که یک تلفن همراه در مدت 20 دقیقه از خود ساطع می کند، قرار می دهد.

محققان به کسانی که می خواهند کمتر در معرض امواج وای فای قرار بگیرند توصیه می کنند حداقل یک متر از دستگاه وای فای فاصله بگیرند و لپ تاپ یا تبلت خود را بر روی پای خود قرار ندهند.

همچنین آزمایش های گروهی از دانش آموزان دانمارکی روی روند رشد گیاه ترتیزک نشان می دهد سیگنال های وای فای (wifi) می تواند به سلامت گیاهان آسیب برسانند.

این دانش آموزان برای پروژه کلاسی خود باید گیاه ترتیزک ( شاهی )را بین یک صفحه کاغذ رشد می دادند. آنها تصمیم گرفتند تاثیر امواج وای فای را روی رشد گیاهان آزمایش کنند.

دانش آموزان به دلیل در اختیار نداشتن تجهیزات لازم برای مشاهده فعالیت مغز انسان، تصمیم گرفتند این آزمایش ها را روی گیاهان نزدیک به مسیرهای بی سیم (wireless routers) اجرا کنند. مسیرهای بی سیم امواجی شبیه به گوشی های تلفن همراه تولید می کنند.

در این آزمایش، آنها 6 سینی حاوی گیاه ترتیزک را در یک اتاق بدون تجهیزات بی سیم و 6 سینی دیگر را در اتاقی که دو دستگاه وای فای در آن بود، رشد دادند.

آنها مشاهده کردند که در مدت 12 روز بیشتر گیاهان اتاق دوم از بین رفتند. در حالی که گیاهان اتاق اول رشد خوبی داشتند.

منتقدان این آزمایش، حرارت ساطع شده از دستگاه را دلیل از بین رفتن گیاهان می دانند.

این نتایج، یافته های پژوهشگران هلندی را در مورد برگ ریزی و آسیب درختانی که در معرض سیگنال های رادیویی بی سیم هستند، تایید کرد.

وای - فای (Wi-Fi)، نامی تجاری است که توسط اتحادیه وای فای ثبت شده و علامتی است که این اتحادیه به محصولاتی که برای کار در شبکه محلی بی سیم تحت استاندارد IEEE802٫11 مورد تایید باشند، اعطا می کند.

در سال های اخیر استفاده از وای فای در فناوری های نوین بسیار زیاد شده و امروزه می توان با استفاده از این فناوری و تلفن همراه و یا تبلت به اینترنت متصل شد.
عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim
در این نمایشگاه بسیاری از فعالان در عرصه شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی آخرین محصولات فناورانه خود را به نمایش گذاشته اند ولی در این میان جای خالی سرمایه گذار و صنعتگر برای شکار ایده های ناب و فناوری های به نمایش درآمده بسیار محسوس است .

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر و برپایی نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و همچنین برگزاری نمایشگاه های مختلف در سطح استان ها و دانشگاه های صنعتی کشور از دیگر برنامه های هفته پژوهش امسال بوده است .

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری امسال نیز شاهد بازدید دانش آموزان مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان بود. این دانش آموزان با هماهنگی مدارس در نوبت های صبح و بعد از ظهر از این نمایشگاه بازدید کردند.

بازدید دانش آموزان از این قبیل نمایشگاه ها موجب آشنایی آنها با مفاهیم پ‍ژوهش و فناوری، پارک های علم و فناوری، مبتکران و مخترعان کشور می شود.

این در حالی است که چنین نمایشگاه هایی در خارج از کشور بیشتر مورد استقبال سرمایه گذاران و صنعتگران است و آنها این نمایشگاه ها را فرصت مغتنمی برای شکار ایده های ناب می دانند .

ˈمصطفی حسنعلیانˈ کارشناس ارشد مهندسی مکانیک و مجری ریزپرنده ها از دانشگاه صنعتی اصفهان در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت : بیشتر دانش آموزان از این نمایشگاه بازدید کردند در حالی که باید مسئولان و صنعتگران نمایشگاه را مورد بازدید و ارزیابی قرار دهند .

وی از کاربردی نشدن پژوهش و فناوری در کشور انتقاد کرد و گفت : متاسفانه در ایران 95 درصد از اختراعات حقیقی و پنج درصد حقوقی هستند؛ یعنی پنج درصد از اختراعات ما توسط شرکت های دانش بنیان ثبت و کاربردی می شوند و 95 درصد آنها تنها به یک گواهی ثبت اختراع ختم می شوند.

وی افزود: همچنین 75 درصد از پایان نامه ها به دلیل این که متناسب با نیازهای جامعه نیستند در کتابخانه ها خاک می خورند و هیچ استفاده ای از آنها نمی شود.

به گفته وی راه اندازی سایت جامع برای معرفی پایان نامه ها و اختراعات ثبت شده در کشور یکی از راهکارهای اساسی برای تحول در کشور است . با استفاده از این سایت دستگاه ها و مراکز اجرایی کشور می توانند نیازهای خود را مطرح کنند تا اساتید دانشگاه و پ‍ژوهشگران طرح های خود را برای رفع این نیازها انجام دهند.

وی نبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه را یکی از مشکلات مهم عرصه پژوهش کشور دانست و گفت: علت این که پژوهش های ما به ثروت تبدیل و تجاری سازی نمی شود این است که امروزه از پژوهشگر توقع می رود که خودش طرحش را تجاری سازی کند این در حالی است که در هیچ کجای جهان به این صورت عمل نمی شود بلکه موسسات رابطی وجود دارند که پایان نامه ها و پژوهش ها را می گیرند و قابلیت تجاری سازی آنها را بررسی می کنند.

نادیا احمدی دیگر پژوهشگر کشورمان براین باور است که دولت از طرح های پژوهشی حمایت معنوی و مالی نمی کند و بودجه پژوهشی دانشگاه ها بسیار کمتر از سایر بودجه هاست.

وی که در ساخت روبات مین یاب همکاری داشته است، گفت: فضای دانشگاهی ما بیشتر جنبه آموزشی دارد اما اگر دانشجو نصف واحدهایی را که باید بگذراند در پژوهشگاه ها سپری کند هم با نحوه پژوهش آشنا می شود و هم پژوهشکده ها تبدیل به رابط میان دانشگاه و صنعت می شوند.

*** کمبود بودجه مهمترین مشکل پژوهش

بسیاری از پژوهشگران کشور براین باورند که کلید رفع مشکلات پژوهشی کشور در اختصاص بودجه است .

سروش میرزاخانلری 22 ساله که در گروه طراحی و ساخت خودروی خورشیدی هاوین 2 فعالیت دارد، گفت: مشکل مالی مهمترین سد ساخت خودروی خورشیدی است . در بسیاری از مسابقات شاهدیم که شرکت های بزرگ و حامیان از گروه های ساخت خودروی خورشیدی حمایت می کنند ولی گروه های ایرانی هیچ حامی ندارند .

این دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد قزوین ادامه داد: در حال حاضر ما هیچ گونه حامی مالی نداریم و تاکنون بانک صادرات ایران و شرکت گیتا باتری بخش کوچکی از بودجه تحقیقاتی ما را تامین کردند و تمامی بودجه این کار پژوهشی را دانشگاه آزاد قزوین پرداخت کرده است .

امین هوش افزا 29 ساله که در طراحی و ساخت تجهیزات ورزشی در پژوهشکده تربیت بدنی در مشهد همکاری دارد، گفت : در همه جای دنیا برای کار پژوهشی پول خرج می شود بنابراین برای رشد این بخش نیاز به سرمایه گذار است .

به گفته وی پژوهش در ایران همچنین با مشکل عدم آگاهی مسئولان و متولیان نیز مواجه است .به عنوان مثال مسئولان و متولیان کشور در مورد تجهیزات ورزشی و استانداردسازی آنها آگاهی لازم را ندارند . همچنین ارتباط صنعت با دانشگاه باید تقویت شود .

به گفته وی تشکیل کارگروهی متشکل از مسئولان دستگاه های اجرایی ، دانشگاهیان و افراد شاغل در صنعت می تواند موجب تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه شود .

چهاردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور تا فردا - چهارشنبه - ادامه دارد.عکس سخنان بزرگان ، عکس جملات زیبا ، عکس سخنان زیبا ، مشاهیر شهر کرج ، مشاهیر استان البرز ، چهره های ماندگار شهر کرج ، چهرههای ماندگار ، عکس سخنان حکیمانه ، عکس حکیم ارد بزرگ ، حکیم ، حکمت ، حکمت اردیسم ، hakim orod bozorg , hekmat orodism, hakim


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher